>La Grande Observer | Union and Wallowa Counties' News Leader

La Grande, OR forecast
& Eastern Oregon University Valley Cam

http://tinyurl.com/n2723qt
Observer news NE Oregon Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google

Follow LaGrandeObserver.com

AP Sports Video

To view this site, you need to have Flash Player 8.0 or later installed. Click here to get the latest Flash player.

Recent article comments

Powered by Disqus

Home arrow Sports arrow AREA TRACK BESTS

AREA TRACK BESTS

Area track bests

The top three performances in each event for boys and girls in Northeast Oregon high schools for the 2001 season, through April 7, are listed below.

Boys

100 Jake Williams, Elgin, 11.74, March 16, Hermiston Time Trials; Landon Braden, Joseph, 11.90, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Geoff Hitchon, La Grande, 11.95, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater).

200 Devin Orton, La Grande, 23.72, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Tyson Hoskins, Imbler, 24.03, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Jake Williams, Elgin, 24.24, March 31, ICUE (Elgin).

400 Brody Turner, Powder Valley, 51.9, March 31, ICUE (Elgin); Marcus Wells, Joseph, 52.83, March 31, ICUE (Elgin); Colin Culbreth, Imbler, 53.81, March 31, ICUE (Elgin).

800 Brody Turner, Powder Valley, 2:02.95, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Brandon Burgess, Wallowa, 2:04.53, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); John Bartel, Imbler, 2:06.35, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

1,500 Stephen Lewis, Powder Valley, 4:10.82, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); John Bartel, Imbler, 4:27.72, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Cody McKee, Imbler, 4:45.7, March 31, ICUE (Elgin).

3,000 Stephen Lewis, Powder Valley, 9:35.21, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Patrick Smergut, Wallowa, 10:24.43, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Nick Johnston, Wallowa, 10:27.86, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

110 high hurdles Eric Griffith, La Grande, 15.14, March 16, Hermiston Time Trials; Shane Byers, Wallowa, 16.67, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Chris Jones, La Grande, 17.21, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater).

300 hurdles Jeremy Maddox, Powder Valley, 41.26, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Eric Griffith, La Grande, 42.16, March 16, Hermiston Time Trials; Colin Culbreth, Imbler, 43.14, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

400 relay Powder Valley, 45.2, March 31, ICUE (Elgin); La Grande, 45.53, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Imbler, 46.34, March 31, ICUE (Elgin).

1,600 relay Powder Valley, 3:32.66, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); La Grande, 3:40.28, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Imbler, 3:41.81, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

Discus Clint Steen, Joseph, 130-5, March 24, Cherry Festival (The Dalles); Brent Keith, La Grande, 123-11, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Joel Lewis, Joseph, 108-8, March 24, Cherry Festival (The Dalles).

High jump Konrad Bomberger, Union, 6-2, April 4, Baker Invitational; Josh Hamill, Elgin, 6-1, March 16, Hermiston Time Trials; Zach Culver, Powder Valley, 5-8, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

Javelin Marcus Wells, Joseph, 184-6, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Russ Southard, Elgin, 148-2, March 16, Hermiston Time Trials; Tadd McCrae, Wallowa, 146-7, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

Long jump Jeremy Maddox, Powder Valley, 20-3 1/2, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Trace Baxter, Powder Valley, 18-9 1/2, March 31, ICUE (Elgin); Konrad Bomberger, Union, 18-9, April 4, Baker Invitational.

Pole vault Eli Bingham, Powder Valley, 13-3, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Russ Southard, Elgin, 12-0, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Randal Eschler, Joseph, 11-0, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

Shot put Clint Steen, Joseph, 48-6, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Brent Keith, La Grande, 42-5, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Todd Baxter, Powder Valley, 37-5, March 31, ICUE (Elgin).

Triple jump Trace Baxter, Powder Valley, 40-3, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Todd Baxter, Powder Valley, 38-1, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Jeremy Shankel, Union, 35-3, March 31, ICUE (Elgin).

Girls

100 Licia Miller, Joseph, 13.25, March 24, Cherry Festival (The Dalles); DeLeah Wiles, Elgin, 13.66, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Kylee Winkler, La Grande, 13.75, March 16, Hermiston Time Trials.

200 Liz Woody, Imbler, 28.43, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Amber Josi, Wallowa, 28.52, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Amber Looslie, Elgin, 28.54, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

400 Liz Woody, Imbler, 1:02.76, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Amanda Wilson, Wallowa, 1:03.78, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Amy Clerget, Imbler, 1:05.12, March 16, Umatilla Icebreaker.

800 Emili Woody, Imbler, 2:28.93, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Liz Woody, Imbler, 2:29, March 16, Umatilla Icebreaker; Malia Anderson, La Grande, 2:30.28, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater).

1,500 Jessyca Barker, La Grande, 5:11.54, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Emili Woody, Imbler, 5:18.03, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Jessica Fulfer, Imbler, 5:31.56, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

3,000 Jessyca Barker, La Grande, 11:06.70, March 16, Hermiston Time Trials; Larae Guillory, Wallowa, 12:08.54, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Jessica Fulfer, Imbler, 12:14.21, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

100 hurdles Montana Skolvin, Joseph, 17.38, March 24, Cherry Festival (The Dalles); Ashley Rysdam, Elgin, 17.59, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Joelle Bain, Powder Valley, 18.53, March 31, ICUE (Elgin).

300 hurdles Amanda Bingham, Powder Valley, 48.40, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Amy Clergut, Imbler, 50.43, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Montana Skolvin, Joseph, 51.62, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

400 relay Elgin, 53.32, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); La Grande, 54.11, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Powder Valley, 54.7, March 31, ICUE (Elgin).

1,600 relay Imbler, 4:18.92, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Wallowa, 4:27.08, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Joseph, 4:31.96, March 24, Cherry Festival (The Dalles).

Discus Tiffany Rasmussen, Imbler, 96-4, March 16, Umatilla Icebreaker; Kelcie Robinson, Cove, 94-8, March 31, ICUE (Elgin); Liz Gruis, Union, 92-11, April 4, Baker Invitational.

High jump Kristin Brogdon, La Grande, 4-10, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater); Stephanie Colkitt, Union, 4-10, March 31, ICUE (Elgin); Amie Russell, Powder Valley, 4-8, March 31, ICUE (Elgin); Rosa Goodman, Union, 4-8, March 31, ICUE (Elgin); Amber Looslie, Elgin, 4-8, March 31, ICUE (Elgin); Shaunna Nelson, Powder Valley, 4-8, March 31, ICUE (Elgin); Jessie Johnson, Cove, 4-8, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Amanda Wilson, Wallowa, 4-8, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

Javelin Tiffany Rasmussen, Imbler, 117-7, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Stephanie Zollman, Joseph, 107-0, March 24, Cherry Festival (The Dalles); Casey Evers, La Grande, 100-5, April 6, Carnival of Speed (Milton-Freewater).

Long jump Amanda Bingham, Powder Valley, 14-11, March 31, ICUE (Elgin); Lisa Scheele, Cove, 14-11, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Amber Looslie, Elgin, 14-11, March 31, ICUE (Elgin).

Pole vault Ashley Rysdam, Elgin, 10-0, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); DeLeah Wiles, Elgin, 9-5, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Licia Miller, Joseph, 9-0, March 31, ICUE (Elgin).

Shot put Kira Pace, Elgin, 34-4, March 31, ICUE (Elgin); Deborah Matthews, Wallowa, 33-6 1/2, March 31, ICUE (Elgin); Liz Gruis, Union, 30-4, March 31, ICUE (Elgin).

Triple jump Lisa Scheele, Cove, 33-1 3/4, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla); Ashley Sharratt, Union, 30-6, April 4, Baker Invitational; Kathy Mann, Cove, 29-6, April 7, Morrow County Invitational (Umatilla).

 
blog comments powered by Disqus
News
Local / Sports / Business / State / National / Obituaries / Public Notices
Opinion
Editorials / Letters / Guest Columns / Columnists
Features
Outdoors / Ag / Spiritual / Go Magazine / Portraits
Classifieds
View all classifieds / Jobs / Autos / Real Estate / Rentals / Place an Ad
The Observer
About / Contact / Commercial Printing / Subscriptions / Terms of Use / Site Map
Also Online
Photo Reprints / Slideshows / Weather and Valley Cam / /index.php?option=com_rss&feed=RSS2.0&no_html=1">RSS Feed ?> RSS Feed

Follow La Grande Observer headlines on Follow La Grande Observer headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use

LaGrandeObserver.com works best with the latest versions of Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer or Apple Safari

vente viagra a petit prix prezzi viagra farmacia finasterid 1mg preisvergleich cialis moins cher en france cialis efeitos secundarios costo priligy kamagra generique commander viagra proscar ohne rezept bestellen viagra apotek viagra generika online vendita cialis online cialis originale vendita cialis sans ordonnance luxembourg viagra kaufen auf rechnung tadalafil tadalis pille 20mg costo cialis in francia viagra billig lioresal 10 mg viagra nachnahme