>La Grande Observer | Union and Wallowa Counties' News Leader

Observer news NE Oregon Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google

Follow LaGrandeObserver.com

La Grande Observer print edition

view all La Grande Observer print publications »

The Observer Paper 12/22/14

The LaGrande Observer is now online in a Replica E-edition form and publishes Mondays, Wednesdays and Fridays. Current subscribers have full access to the E-edition.

View Paper

If you are not a current subscriber, subscribe today for immediate access.

Subscribe


Recent article comments

Powered by Disqus

Home arrow Opinion arrow EOU scoreboard

Print

EOU scoreboard

Results from Blue and Gold Meet (3/15/13)

                                                                Results                                    

 

Women 100 Meter Dash

Name Year School Finals

  1 Grammer, Melissa SR Northwest Na     12.75  

  2 Despain, Leah Unattached 13.42

  3 Sever, Brittany FR Northwest Na 13.62  

  4 Dixon, Jessica Treasure Valley 13.89  

  5 Case, Jessica SR Northwest Na 14.07  

 

Women 200 Meter Dash

   Name Year School Finals

  1 Grammer, Melissa SR Northwest Na 26.17  

  2 Sullivan, Megan FR Eastern Oreg 26.63  

  3 Booth, Kadie JR Eastern Oreg 26.74

  4 Rippy, Shanna NA Northwest Na 27.40  

  5 Evans, Natalie JR Northwest Na 27.60

Local Finishers

  6 Escobar, Allison JR Eastern Oreg 27.77  

 

Women 400 Meter Dash

    Name Year School Finals                 

  1 Baldovino, Talissa JR Eastern Oreg 59.24                  

  2 Rippy, Shanna NA Northwest Na 1:00.53                  

  3 Sullivan, Megan FR Eastern Oreg 1:01.09                  

  4 Booth, Kadie JR Eastern Oreg 1:01.81                  

  5 Cox, Courtney Unattached 1:02.56         

Local Finishers         

  6 Escobar, Allison JR Eastern Oreg 1:03.58                  

 

Women 800 Meter Run

    Name Year School                  Finals                 

  1 Fields, Aleisha Treasure Valley 2:26.21                  

  2 Hansen, Laura SO Eastern Oreg 2:34.53                  

  3 Swabb, Kevyn Treasure Valley 2:37.10                  

  4 Graham, Jessica Treasure Valley 2:42.48                  

  5 Wilsey, Halie Treasure Valley 2:47.01     

              

Women 1500 Meter Run

    Name Year School Finals                 

  1 Evans, Natalie JR Northwest Na 4:55.89                  

  2 Wade, Annie Treasure Valley 5:05.23                  

  3 MacCarthy, Leigh Anne JR Eastern Oreg 5:05.33                  

  4 Hansen, Laura SO Eastern Oreg 5:09.01                  

  5 Fleming, Susanna Treasure Valley 5:10.85      

Local finishers            

  9 Wilson, Kailey FR Eastern Oreg 5:24.50                             

 

Women 3000 Meter Run

    Name Year School                  Finals 

  1 Fleming, Susanna Treasure Valley       11:04.17  

  2 MacCarthy, Leigh Anne JR Eastern Oreg          11:07.40  

  3 Wade, Annie Treasure Valley       11:24.95  

  4 Delgado, Cristal JR Eastern Oreg          11:28.77  

  5 Wilson, Kailey FR Eastern Oreg          11:40.64 

Local Finishers 

  6 Roe, Christy JR Eastern Oreg          11:42.37  

 

Women 100 Meter Hurdles

    Name Year School                  Finals

  1 Borden, Hannah FR Northwest Na 15.36

  2 Olivo, Irene JR Eastern Oreg 15.68

  3 Pridgen, Laura SR Northwest Na 16.23

  4 Schroeder, Courtney SO Northwest Na 16.29

  5 Kost, Emma FR Eastern Oreg 16.65

Local Finishers

  6 Fagen, Talitha FR Eastern Oreg 17.41 

 

Women 400 Meter Hurdles

    Name Year School Finals                 

  1 Borden, Hannah FR Northwest Na 1:05.26                  

  2 Olivo, Irene JR Eastern Oreg 1:07.77                  

  3 Kost, Emma FR Eastern Oreg 1:10.47                  

  4 Curtis, Kathryn FR Northwest Na 1:13.43                  

  5 Fagen, Talitha FR Eastern Oreg 1:14.59                  

 

Women 4x100 Meter Relay

    School Finals                 

  1 Northwest Nazarene  ‘A’ 49.69                  

  2 Eastern Oregon  ‘A’ 50.08                  

  3 Northwest Nazarene  ‘B’ 53.58                  

  4 Treasure Valley CC  ‘A’ 53.71                  

 -- Eastern Oregon  ‘B’ DQ                   

 

Women 4x400 Meter Relay

    School Finals                 

  1 Northwest Nazarene  ‘A’ 4:13.42                  

  2 Treasure Valley CC  ‘A’ 4:30.00                  

 

Women High Jump

    Name Year School Finals                 

  1 Pridgen, Laura SR Northwest Na 1.60m          5-03.00 

  2 Barker, Ashlee FR Eastern Oreg 1.55m          5-01.00 

  3 Dauz, Laura FR Eastern Oreg 1.50m          4-11.00 

  3 Schroeder, Courtney SO Northwest Na 1.50m          4-11.00 

  5 Sarver, Lexi FR Northwest Na 1.45m          4-09.00

Local Finishers 

  6 Clow, Ellie FR Eastern Oreg 1.40m          4-07.00 

     

Women Pole Vault

    Name Year School Finals                 

  1 Fagen, Talitha FR Eastern Oreg 10-09.00&A          3.27m 

  2 Despain, Leah Unattached 9-00.00&A          2.74m 

  3 Mellow, Cayla Unattached 8-06.00&A          2.59m 

 

Women Long Jump

 4 attempts only

    Name Year School                  Finals        

  1 Barker, Ashlee FR Eastern Oreg 4.84m 15-10.50 

  2 McKay, Anna Treasure Valley 4.63m 15-02.25 

  3 Case, Jessica SR Northwest Na 4.24m 13-11.00 

  3 Elsner, Emily FR Eastern Oreg 4.24m 13-11.00 

  5 Rodriguez, Andrea Treasure Valley 3.74m 12-03.25 

 

Women Triple Jump

 4 attempts only

    Name Year School                  Finals                 

 -- Elsner, Emily FR Eastern Oreg FOUL                       

 

Women Shot Put

 4 attempts only

    Name Year School Finals                 

  1 Umu, Vessie JR Northwest Na 11.88m         38-11.75 

  2 VanValey, Taylor FR Northwest Na 11.31m         37-01.25 

  3 Dranginis, Carly SR Northwest Na 11.04m         36-02.75 

  4 Abbott, Emily JR Eastern Oreg 10.81m         35-05.75 

  5 Toledo, Carolina JR Unattached   0.56m         34-07.75 

  

Women Discus Throw

 4 attempts only

    Name Year School Finals                 

  1 Sosnowski, Jessica JR Eastern Oreg 40.67m           133-05 

  2 Curtis, Caitlin JR Northwest Na 39.54m           129-09 

  3 Sarver, Lexi FR Northwest Na 35.95m           117-11 

  4 Dranginis, Carly SR Northwest Na 35.62m           116-10 

  5 Umu, Vessie JR Northwest Na 33.31m           109-03 

 

Women Hammer Throw

 4 attempts only

    Name Year School                  Finals                 

  1 Warrington, Jasmine JR Northwest Na 46.58m           152-10 

  2 Dranginis, Carly SR Northwest Na 44.18m           144-11 

  3 Sosnowski, Jessica JR Eastern Oreg 43.43m           142-06 

  4 Umu, Vessie JR Northwest Na 42.96m           140-11 

  5 Toledo, Carolina JR Unattached 41.94m           137-07 

Local Finishers

  8 Abbott, Emily JR Eastern Oreg 40.39m           132-06 

 

Women Javelin Throw

 4 attempts only

    Name Year School                  Finals                 

  1 Randall, Brooke SR Eastern Oreg 43.72m A         143-05 

      43.72m  39.15m  43.08m  41.47m      

  2 Forza, AnnaMarie FR Northwest Na 37.56m           123-03 

  3 Sarver, Lexi FR Northwest Na 34.57m           113-05 

  4 Stricker, Alex Eastern Oreg 32.76m           107-06 

  5 Pridgen, Laura SR Northwest Na 24.05m            78-11 

 

Men 100 Meter Dash

    Name Year School Finals

  1 Christie, Rimar JR Northwest Na 10.89  

  2 Oswalt, Jacob FR Northwest Na 11.18  

  3 Herrera, Salvador Unattached 11.47  

  4 Colby, Cameron SR Northwest Na 11.79  

  5 Andersen, Kerby Unattached 11.93

 

Men 200 Meter Dash

    Name Year School Finals 

  1 Oswalt, Jacob FR Northwest Na 22.52

  2 Henderson, Cody SR Northwest Na 23.03  

  3 Watson, Tyler SR Eastern Oreg 23.14  

  4 Harris, David FR Northwest Na 23.37  

  5 Owens, Taylor Unattached 23.54

Local Finisher

  7 Peeples, Bryon FR Eastern Oreg 23.74  

 12 Grotheer, Garrett FR Eastern Oreg 24.47  

 

Men 400 Meter Dash

    Name Year School Finals

  1 Harris, David FR Northwest Na 51.24

  2 Weekes, Kale Treasure Valley 52.08

  3 Owens, Taylor Unattached 52.88 

  4 Peeples, Bryon FR Eastern Oreg 52.92 

  5 Mwungura, Moses Treasure Valley 54.04 

Local Finishers

  9 Grotheer, Garrett         FR Eastern Oreg 56.26 

 

Men 800 Meter Run

    Name Year School                  Finals                 

  1 Booth, Ryan SR Eastern Oreg 1:52.08 A                

  2 Roelle, Hans SO Eastern Oreg 1:55.55                  

  3 Craig, Corey Treasure Valley 1:59.76                  

  4 Bravo, Humberto Unattached 2:00.10                  

  5 Maag, Ryan Treasure Valley 2:00.71

Local Finishers                  

  6 Castillo, Salome JR Eastern Oreg 2:05.87                  

         

 

Men 1500 Meter Run

    Name Year School Finals                 

  1 Coxen, Kody SR Eastern Oreg 4:04.14                  

  2 Updike, Isaac JR Eastern Oreg 4:04.50                  

  3 Bravo, Humberto Unattached 4:10.09                  

  4 Seely, Zach JR Eastern Oreg 4:13.52                  

  5 Shriver, Kody FR Eastern Oreg 4:15.45            

 

Men 3000 Meter Run

    Name Year School Finals 

  1 Coxen, Kody SR Eastern Oreg 9:09.44  

  2 Updike, Isaac JR Eastern Oreg 9:15.06  

  3 Martinez, Alex JR Eastern Oreg 9:17.79  

  4 Canchola, Eli SR Eastern Oreg 9:18.67  

  5 Titus, Gus JR Eastern Oreg 9:21.08  

Local Finishers

  8 Shriver, Kody FR Eastern Oreg 9:25.23  

 10 Nelson, Brian JR Eastern Oreg 9:30.94  

 11 Seely, Zach JR Eastern Oreg 9:38.85  

 12 Wise, Joshua SR Eastern Oreg 9:40.53  

 14 Vandervlugt, Tim Unattached 9:54.40  

 16 Sebastiani, Phillip FR Eastern Oreg 10:21.31  

 

Men 110 Meter Hurdles

    Name Year School Finals

  1 Rosenau, Ryan SO Eastern Oreg 15.78 

  1 McLaughlin, Kyle SO Northwest Na 15.78 

  3 Conklin, Luke FR Northwest Na 17.43 

 

Men 400 Meter Hurdles

    Name Year School Finals                 

  1 Rosenau, Ryan SO Eastern Oreg 58.06                  

  2 McLaughlin, Kyle SO Northwest Na 59.71                  

 

Men 4x100 Meter Relay

    School Finals                 

  1 Northwest Nazarene  ‘A’ 43.00                  

  2 Northwest Nazarene  ‘B’ 45.01                  

  3 Treasure Valley CC  ‘A’ 47.46                  

 -- Northwest Nazarene  ‘C’ DQ

 

Men 4x400 Meter Relay

    School Finals                 

  1 Treasure Valley CC  ‘A’ 3:29.19                  

  2 Northwest Nazarene  ‘A’ 3:29.82                  

 

Men High Jump

    Name Year School Finals                 

  1 Miller, Asa SR Eastern Oreg 2.03m P 6-08.00 

  2 Simpson, Travis SO Eastern Oreg 1.83m 6-00.00 

  3 Galbraith, Andrew SO Northwest Na J1.83m 6-00.00 

  3 Rosenau, Ryan SO Eastern Oreg J1.83m 6-00.00 

  5 Conklin, Luke FR Northwest Na J1.83m 6-00.00 

 

Men Pole Vault

    Name Year School                  Finals                 

  1 Kilgore, Greyson JR Northwest Na 14-00.00&A          4.26m 

 

Men Long Jump

 4 attempts only

    Name Year School Finals          

  1 England, Eric Unattached 6.61m 21-08.25 

  2 Wilson, Nicholas Unattached 6.30m 20-08.00 

  3 Galloway, Lane Unattached 6.15m 20-02.25 

  4 Larlee, Stephen JR Northwest Na 6.12m 20-01.00 

  5 Predmore, Richard FR Northwest Na 6.05m 19-10.25 

Local Finishers      

  7 Grant, Austin FR Eastern Oreg 5.86m 19-02.75 

  

Men Triple Jump

 4 attempts only

    Name Year School Finals          

  1 England, Eric Unattached 14.47m P 47-05.75 

  2 Simpson, Travis SO Eastern Oreg 13.77m 45-02.25 

  3 Larlee, Stephen JR Northwest Na 13.31m 43-08.00 

  4 Galloway, Lane Unattached 13.19m 43-03.25 

  5 Wilson, Nicholas Unattached 12.58m 41-03.25 

Local Finishers

  6 Grant, Austin FR Eastern Oreg 11.64m 38-02.25       

 

Men Shot Put

 4 attempts only

    Name Year School Finals                 

  1 Wilcox, Jake JR Eastern Oreg 14.57m         47-09.75 

  2 Yarbrough, Tanner FR Eastern Oreg 13.15m         43-01.75 

  3 White, Reid SR Northwest Na 13.14m         43-01.50 

  4 Cole, Dakota FR Eastern Oreg 12.63m         41-05.25 

 

Men Discus Throw

 4 attempts only

    Name Year School                  Finals                 

  1 Wilcox, Jake JR Eastern Oreg 43.53m           142-10 

  2 Cole, Dakota FR Eastern Oreg 43.19m           141-08 

  3 Wickham, Brian SO Eastern Oreg 42.90m           140-09 

  4 Rima, Kevin JR Northwest Na 42.79m           140-05 

  5 Barrett, Trevor JR Unattached 42.53m           139-06 

Local Finishers

  6 Bruck, Tyler SR Eastern Oreg 42.33m           138-10 

  7 Hendryx, Carson SR Eastern Oreg 40.01m           131-03 

 10 Yarbrough, Tanner FR Eastern Oreg 36.98m           121-04 

 11 Van Fossen, Max SR Eastern Oreg 36.59m           120-00 

 13 Fuller, Justin SO Eastern Oreg 34.55m           113-04 

 

Men Hammer Throw

 4 attempts only

EOU Facility: 52.00m  P Provisional

    Name Year School                  Finals                 

  1 Barrett, Trevor JR Unattached 52.03m P 170-08 

  2 Hendryx, Carson SR Eastern Oreg 51.98m 170-06 

  3 Wickham, Brian SO Eastern Oreg 51.25m 168-02 

  4 Van Fossen, Max SR Eastern Oreg 49.26m 161-07 

  5 Bruck, Tyler SR Eastern Oreg 43.78m 143-08 

Local Finishers

  8 Fuller, Justin SO Eastern Oreg 39.04m 128-01 

  9 Yarbrough, Tanner FR Eastern Oreg 38.90m 127-07 

  

Men Javelin Throw

 4 attempts only

Name Year School Finals                 

  1 Saldana Lara, Francisco FR Eastern Oreg 61.59m A 202-01 

      48.80m  55.06m  FOUL  61.59m      

  2 Woods, Jeremiah FR Northwest Na 49.57m 162-07 

  3 Conklin, Luke FR Northwest Na 43.00m 141-01 

  4 Guerra, Brandon Treasure Valley 28.47m   93-05 

Print

blog comments powered by Disqus
News
Local / Sports / Business / State / National / Obituaries / Public Notices
Opinion
Editorials / Letters / Guest Columns / Columnists
Features
Outdoors / Ag / Spiritual / Go Magazine / Portraits
Classifieds
View all classifieds / Jobs / Autos / Real Estate / Rentals / Place an Ad
The Observer
About / Contact / Commercial Printing / Subscriptions / Terms of Use / Site Map
Also Online
Photo Reprints / Slideshows / Weather and Valley Cam / /index.php?option=com_rss&feed=RSS2.0&no_html=1">RSS Feed ?> RSS Feed

Follow La Grande Observer headlines on Follow La Grande Observer headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use

    http://sociales.unmsm.edu.pe/index.php?s... sporanox generic arimidex venta libre
achat cialis forum comprar viagra online 24h kamagra in apotheke