>La Grande Observer | Union and Wallowa Counties' News Leader

Observer news NE Oregon Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google

Follow LaGrandeObserver.com

La Grande Observer print edition

view all La Grande Observer print publications »

La Grande Observer 11/28/14

The LaGrande Observer is now online in a Replica E-edition form and publishes Mondays, Wednesdays and Fridays. Current subscribers have full access to the E-edition.

View Paper

If you are not a current subscriber, subscribe today for immediate access.

Subscribe


Recent article comments

Powered by Disqus

Home arrow Opinion arrow IMBLER, WALLOWA TRACK GIRLS STRONG AT CARNIVAL

Print

IMBLER, WALLOWA TRACK GIRLS STRONG AT CARNIVAL

MILTON-FREEWATER — Joseph's Licia Miller won three events and Wallowa freshman Hayley Oveson won the 3,000-meter run by a whopping 46 seconds at the Carnival of Speed here Friday.

As far as team scores, the Imbler track girls, seeking another district title, finished third behind 4A Pendleton and DeSales of Walla Walla, while the Wallowa girls finished fourth.

For the boys, Joseph had the highest local finish, coming in sixth, barely edging out La Grande, which came in seventh.

A total of 18 schools competed at the event.

Miller won the 100- and 200-meter runs and the pole vault. She also finished fourth in the long jump to end up with 35 individual points, the most of any girl at the meet.

Elgin's Amber Looslie, shaking off a winter knee injury, won the 400- and 800-meter runs. She finished with 25 points, the fifth-most of any girl.

Tiffany Rasmussen of Imbler won the 100-meter high hurdles, finished second in the javelin and fourth in the discus to finish with 23 points, in sixth place individually.

Powder Valley's Shauna Nelson won the 1,500-meter run and Imbler's Amy Clerget won the 300-meter hurdles.

Oveson, who finished second at the state cross country championships last fall, won the 3,000-meter run in 11:06. Ashley Sharratt of Union came in second place at 11:52.

For the boys, Joseph's Eric Butterfield won the pole vault, while Christ Jones of La Grande won the 110-meter hurdles. None of the local boys finished in the top 10 individually.

Carnival of Speed

Friday at Milton-Freewater

La Grande, Elgin, Enterprise, Imbler Joseph, Union, Wallowa results

BOYS TEAM SCORES

1, Pendleton, 143; 2, Riverside, 79.5; 3, Mac_hi, 59; 4, Baker, 54; 5, DeSales, 48; 6, Joseph, 44.5; 7, La Grande, 42; 8, Enterprise, 25; 9, Elgin, 24; 10, Imbler, 22; 10, Helix, 22; 12, Grant Union, 21; 13, Weston-McEwen, 20; 14, Wallowa, 16; 15, Pilot Rock, 14; 16, Powder Valley, 13; 17, Union, 12; 18, Waitsburg, 3.

INDIVIDUAL RESULTS

4x100-meter relay — 6, La Grande, 46.7; 7, Powder Valley, 47.6; 8, Union, 48.0; 9, Enterprise, 48.3; 11, Elgin, 49.3; 13, Imbler, 49.9; 15, Wallowa, 51.0.

4x400 relay — 2, Joseph, 3:39.9; 5, Powder Valley, 3:49.2; 7, Enterprise, 3:49.7; 9, Union, 3:51.5; 10, La Grande, 3:51.6; 11, Wallowa, 3:53.0; 15, Union, 4:16.4.

Long jump — 3, Nick Southard, Elgin, 18-10; 6, Randy Spaur, W, 18-4; 8, Kyle Bollman, Enterprise, 18-2; 12, Tony Swart, Enterprise, 17-6; 15, Josh Hamill, Elgin, 17-0.5; 18, Cody Taylor, Powder Valley, 16-6; Lee Phelps, W, 15-4; 25, Dustin Rushton, J, 14-1.75; 28, Bren Sheehy, U, 13-0.75.

Triple jump — 4, Rick Anderson, LG, 39-0; 5, Josh Hamill, Elgin, 38-10; 7, Kyle Bollman, Enterprise, 38-5; 9, Erik Gilliland, Enterprise, 37-3.50.

High jump — 2, Josh Hamill, Elgin, 6-2; 3, Randy Spaur, W, 5-10; 3, Rick Anderson, LG, 5-10; 7, Ben Williamson, U, 5-8; 8, Tristan Patton, J, 5-8; 10, Kevin Bomberger, LG, 5-8; 10, Nick Southard, Elgin, 5-8; 13, Ralf Altebockwinkel, U, 5-4; 15, Tim Horrocks, Enterprise, 5-2.

Pole vault — 1, Eric Butterfield, J, 12-6; 5, Joe Hibbert, LG, 10-0; 6, Josh Arron, Elgin, 9-6; 7, Vance Horn, Elgin, 9-0.

Shot put — 6, Mike Marks, J, 42-4; 8, Todd Baxter, PV, 42-2.50; 9, Rusty Fincher, PV, 40-4.50; 10, Mitch Page, Elgin, 40-0; 17, Allen Eugenio, LG, 37-2; 20, Clay Hayward, J, 35-4.50; 21, Drew Mahon, W, 35-1.50; 25, Jake Guebel, W, 33-6.25; 26, Logan Joseph, LG, 33-6; 26, Seth Follett, Elgin, 33-6; 28, Matt Williams, Enterprise, 32-8.50; 35, Brice Waite, U, 30-6.25; 36, Corbin Hohstadt, I, 30-4.75; 37, Lee Hellberg, PV, 30-1; 39, Steve Willittis, PV, 29-2.50; 41, Jay Butts, I, 26-4.75.

Discus — 3, Todd Baxter, PV, 127-7.50; 4, Mike Marks, J, 125-11; 9, Seth Follett, Elgin, 115-3; 10, Derek Kirby, U, 111-6.50; 12, Mitch Page, Elgin, 107-5; 13, Craig Swart, Enterprise, 107-1.50; 18, Clay Hayward, J, 101-3; 21, Allen Eugenio, LG, 93-4; 24, Logan Joseph, LG, 90-3.50; 27, Brice Waite, U, 86-3; 28, Kasey McKenzie, W, 84-4; 30, Jay Butts, I, 81-9; 33, Drew Mahon, W, 76-9.50; 34, Jayce Hewitt, I, 76-5; 35, Sean Crow, LG, 76-1.50.

Javelin — 7, Kyle Hook, J, 136-2; 8, Donald Love, Elgin, 135-9; 9, Brinn Jones, Enterprise, 133-5; 13, Jim Garwood, U, 130-4.25; 14, Matt Hibbert, LG, 130-3.50; 15, Tom McKinney, LG, 124-9.50; 17, Sean Crow, LG, 123-7; 21, Lee Hellberg, PV, 113-7.50; 22, Tim Horrocks, Enterprise, 113.50; 25, Nick Bates, Elgin, 109-2; 26, Jayce Hewitt, I, 108-4.50; 27, Rusty Fincher, PV, 108-2.50; 28, Jake Guebel, W, 106-2; 29, Kyle McDaniel, W, 104-5.50; 30, Steve Willittis, PV, 103-7; 31, Lane Bailey, J, 102-0.50; 35, Corbin Hohstadt, I, 89-9.50.

100-meter dash — 7, Kyle Puckett, La Grande, 11.8; 10, Randall Eschler, 12.1; 10, Clay Freels, Enterprise, 12.1; 12, Eric Butterfield, Joseph, 12.2; 12, Cody Taylor, Powder Valley, 12.2; 15, Vance Horn, Elgin, 12.3; 20, Jim Garwood, 12.6; 21, Tom McKinney, La Grande, 12.7; 23, Eddy Arnold, Elgin, 12.9; 27, Tristan Beck, Enterprise, 13.0; 28, Sean Moley, Union, 13.1; 29, Bill Tilton, Wallowa, 13.4; 30, Skie Hunt, Imbler, 13.9.

200-meter dash — 8, Kyle Puckett, La Grande, 24.5; 9, Corey Otten, Joseph, 24.6; 10, Tristan Patton, Joseph, 24.6; 14, Arden Perkins, Powder Valley, 25.6; 15, Jeremy Dayhoff, Powder Valley, 26.0; 16, Travis Morgan, Enterprise, 26.2; 17, Isaac Gerner, Enterprise, 26.3; 25, Ethan Davis, Imbler, 26.6; 26, Cotty Horn, Elgin, 27.2; 27, Ben Law, Union, 27.5; 28, Sean Moley, Union, 28.0; 30, Mychal Williams, Elgin, 28.3.

400-meter run — 4, Corey Otten, Joseph, 54.1; 5, Willie Grover, Enterprise, 54.4; 6, Mitch McKinney, La Grande, 54.4; 11, Randall Eschler, Joseph, 58.2; 15, Adam Evans, Wallowa 1:01.4; 21, Skie Hunt, Imbler 1:09.1.

800-meter run — 3, Kyle Hook, Joseph, 2:12.2; 6, John Bartell, Imbler, 2:15.4; 11, Ralf Altebockwinkel, Union, 2:19.0; 12, Chris Lozier, Enterprise, 2:19.3; 13, Leif Bullock, La Grande, 2:21.4; 14, Bill Tilton, Wallowa, 2:22.5; 16, Michael Godfrey, La Grande, 2:24.2; 20, Marcus Smithe, Imbler 2:34.6.

1,500-meter run — 2, John Bartell, Imbler, 4:44.5; 4, Leif Bullock, La Grande, 4:48.8; 5, Michael Swart, Enterprise, 4:52.1; 7, Nick Johnson, Wallowa, 4:53.3; 8, Austin Himes, Enterprise, 4:55.4; 12, Michael Godfrey, La Grande, 4:59.6; 13, Klammath Walker, Union, 5:00.1; 22, Marcus Smithe, Imbler, 5:20.3; 27, Alex Sealy, Joseph, 5:39.7.

3,000-meter run — 4, Sam Both, Wallowa, 10:35.0; 5, Jake Moncrieff, La Grande, 10:50.4; 8, Bren Sheehy, Union, 11:03.8; 11, Bryan Hesse, Union, 11:38.3; 12, Josh Arron, Elgin, 11:47.2; 13, Kevin Ryan, Joseph, 11:50.9.

110-meter hurdles — 1, Christ Jones, La Grande, 17.1; 3, Troy Hoskins, Imbler, 17.7; 4, Tony Swart, Enterprise, 18.1; 6, Ben Williamson, Union, 19.3; 9, Dustin Byers, Wallowa, 20.1; 11, Denny Cline, Imbler, 20.7; 12, Jason Douglas, Enterprise, 22.3.

300-meter intermediate hurdles — 3, Tony Swart, Enterprise, 45.6; 4, Troy Hoskins, Imbler, 46.3; 6, Ben Williamson, Union, 46.7; 8, Patrick Green, Wallowa, 47.7; 11, Dustin Byers, Wallowa, 52.0.

GIRLS TEAM SCORES

1, Pendleton, 97; 2, DeSales, 70; 3, Imbler, 68; 4, Wallowa, 56; 5, Grant Union, 52.5; 6, La Grande, 44; 7, Joseph, 40.5; 8, Powder Valley, 37.5; 9, Baker, 32.5; 10, Elgin, 32; 11, Riverside, 31.5; 12, Echo, 26; 13, Union, 22, 14, Mac-Hi, 17; 14, Enterprise, 17; 16, Weston-McEwen, 15.5; 17, Colfax, 4.

INDIVIDUAL RESULTS

4x100 relay — 3, Imbler, 54.8; 5, Powder Valley, 55.8; 7, Wallowa, 56.2; 11, Union, 58.5.

4x400 relay — 2, Imbler, 4:27.0; 3, La Grande, 4:31.6; 4, Wallowa, 4:38.8; 6, Union, 4:45.0; 7, Powder Valley, 4:49.2.

Long jump — 4, Licia Miller, J, 15-9.50; 7, Kristen Brogdon, LG, 14-10.50; 11, Joelle Bain, PV, 14-2; 13, Brittany Beedle, Elgin, 13-8; 14, Tasha Schacher, W, 13-6; Shaila McCarthy, Enterprise, 12-8; Emily Isley, W, 12-2.50; Raelynn Wallace, Enterprise, 11-3.

Triple jump — 6, Kristen Brogdon, LG, 31-2.50; 11, Jennifer McCready, Enterprise, 28-0; 12, Hannah Hall, I, 27-11; 15, Tasha Schacher, W, 26-2; 17, Amy Kassahn, Enterprise, 24-10.50.

High jump — 1, Maya Waldron, Enterprise, 5-5; 2, Kristen Brogdon, LG, 5-3; 3, Amanda Wilson, W, 5-1; 4, Amber Looslie, Elgin, 5-1; 5, Julie Vernarsky, Enterprise, 4-10; 6, Shauna Nelson, PV, 4-10; 7, Kathryn Ely, LG, 4-8; 9, Ashley Sharratt, U, 4-6; 14, Julie Butterfield, J, 4-4; Kristen Hamert, Elgin, 4-4.

Pole vault — 1, Licia Miller, J, 9-0; 6, Mandy Griffin, I, 7-6; 7, Julie Butterfield, J, 7-0.

Shot put — 4, Sarah Bomberger, W, 34-1; 6, Megan Haga, W, 31-10.25; 7, Jenny Dayhoff, PV, 31-3.50; 10, Allison Tannehill, LG, 29-1.25; 20, Mandy Griffin, I, 25-07.75; 21, Meagan Arrand, Elgin, 25-7.50; 25, Casey Montgomery, Enterprise, 23-8.50; 26, Jolynn Neske, PV, 22-11; 27, Leah Stagley, J, 22-10.25; 28, Gena Gibson, Elgin, 22-0.

Discus — 2, Sarah Bomberger, W, 110-5.50; 3, Jenny Dayhoff, PV, 105-6.50; 4, Tiffany Rasmussen, I, 103-9.50; 9, Rose Darrow, Elgin, 86-8; 12, Allison Tannehill, LG, 81-11.50; 13, Meagan Arrand, Elgin, 81-8; 14, Jennifer Butler, LG, 80-8; 18, Danielle Waite, U, 68-3.50; 19, Lee Shelane, W, 66-3; 26, Leah Stagley, J, 54-5.50; 27, Casey Montgomery, Enterprise, 54-5; 28, Amity Clark, U, 52-2.50; 29, Christi Cunningham, Enterprise, 51-4.

Javelin — 2, Tiffany Rasmussen, I, 111-1.50; 4, Rose Darrow, Elgin, 100-6.50; 6, Lynique Oveson, W, 99-3.50; 8, Kathryn Ely, LG, 96-1.50; 12, Jessie Morgan, Enterprise, 83-6; 14, Jennifer Butler, LG, 80-3.50; 16, Jerri Moro, J, 77-7.50; 23, Christi Cunningham, Enterprise, 54-9; 25, Lee Shelane, W, 53-5; Lind Hintermeister, Elgin, 41-2.50.

100-meter dash —1, Licia Miller, Joseph,12.7; 3, Sarah House, Union, 13.2; 4, Kylee Winkler, La Grande, 13.5; 5, Joelle Bain, Powder Valley, 13.6; 9, Amber Josi, Wallowa, 13.8; 13, Penny Cline, Imbler, 14.5; 14, Kaylee Noyes, 14.5; 19, Ashley Dozhier, Powder Valley, 15.0; 22, Amber Hooten, Union, 15.9.

200-meter dash — 1, Licia Miller, Joseph, 27.2; 5, Kylee Winkler, La Grande, 29.0; 7, Amber Josi, Wallowa, 29.7; 10, Christy Tubbs, Imbler, 29.9; 13, Jolynn Neske, Powder Valley, 30.5; 16, Penny Cline, Imbler, 31.1; 18, Ashley Kassahn, Enterprise, 31.2; 20, Ashley Dozhier, Powder Valley, 32.0; 23, Luci Scott, Union, 33.0; 29, Danielle Waite, Union, 34.9; 31, Katie Staffer, Elgin, 35.1; 32, Tricia Gibson, Elgin, 35.9.

400-meter run — 1, Amber Looslie, Elgin, 1:01.8; 3, Megan Haga, Wallowa, 1:03.4; 4, Crystal Kevan, La Grande, 1:04.9; 5, Julie Butterfield, Joseph, 1:05.1; 9, Hailee Bingham, Powder Valley, 1:08.2; 10, Brittany Beedle, Elgin, 1:08.4; 12, Kali Miller, Powder Valley, 1:09.3; 14, Emily Isley, Wallowa, 1:09.7; 19, Trista Wendt, Powder Valley, 1:16.2.

800-meter run — 1, Amber Looslie, Elgin, 2:25.6; 4, Shauna Nelson, Powder Valley, 2:34.2; 5, Hannah Hall, Imbler, 2:36.6; 6, Julie Vernarsky, Enterprise, 2:38.3; 7, Brittany Beedle, 2:38.4; 16, Dana Russell, Powder Valley, 3:00.4.

1,500 meter run — 1, Shauna Nelson, Powder Valley, 5:22.5; 2, Lizzie Woody, Imbler, 5:24.1; 6, Ashley Sharratt, Union, 5:30.4; 7, Shannon Mitchell, Union, 5:33.9; 8, Malia Anderson, La Grande, 5:39.3; 9, Jessica Fulfer, La Grande, 5:40.2; 14, Ellen Barlow, La Grande, 5:52.9; 15, Heather Marshall, Joseph, 6:00.3; 16, Chelcy Goodwin, Wallowa, 6:02.9; 19, Lindsay Eason, Wallowa, 6:22.9; 20, Delia Darrow, Elgin, 6:29.3.

3,000-meter run — 1, Hayley Oveson, Wallowa, 11:06.0; 2, Ashley Sharratt, Union, 11:52.0; 7, Jessica Fulfer, La Grande, 12:19.0; 9, Heather Marshall, Joseph, 13:02.3; 13, Jill Vorderstrasse, Union, 13:56.4; 18, Samantha Granberg, Elgin, 16:58.8; 18, Julie Vernarsky, Enterprise, 16:58.8.

100-meter high hurdles — 1, Tiffany Rasmussen, Imbler, 18.4; 4, Kaylene Chamberlain, La Grande, 19.3; 6, Mysha Oveson, Wallowa, 19.6; 10, Caitlin Turner, Wallowa, 20.7; 12, Luci Scott, Union, 21.0.

300-meter intermediate hurdles — 1, Amy Clerget, Imbler, 49.7; 3, Rachel Lowe, Imbler, 52.7; 7, Hailee Bingham, Powder Valley, 55.9; 11, Caitlin Turner, Wallowa, 59.0; 13, Dana Russell, Powder Valley, 59.8; 14, Mysha Oveson, Wallowa, 1:01.4.

Print

blog comments powered by Disqus
News
Local / Sports / Business / State / National / Obituaries / Public Notices
Opinion
Editorials / Letters / Guest Columns / Columnists
Features
Outdoors / Ag / Spiritual / Go Magazine / Portraits
Classifieds
View all classifieds / Jobs / Autos / Real Estate / Rentals / Place an Ad
The Observer
About / Contact / Commercial Printing / Subscriptions / Terms of Use / Site Map
Also Online
Photo Reprints / Slideshows / Weather and Valley Cam / /index.php?option=com_rss&feed=RSS2.0&no_html=1">RSS Feed ?> RSS Feed

Follow La Grande Observer headlines on Follow La Grande Observer headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use

buy adobe acrobat 8 standard cheap adobe acrobat 8 standard buy windows 7 university
  • cost of ms office 2013 professional plus price of acrobat reader buying matlab australia
  • purchase adobe flash catalyst cheap microsoft windows 7 best price acrobat standard 9
    buy quicken deluxe 2011 buying autocad inventor 2011 order windows xp online
    cialis discount coupon 
    is generic cialis available 
    levitra vardenafil tablets 
  • buy tadalafil in ireland viagra online purchase viagra prescription drug
  • buy windows 7 not upgrade adobe audition purchase purchase microsoft office professional plus 2010
    buy office 2010 home and student for ie 8 
    buy 2007 outlook software 
    http://www.delacroix94.ac-creteil.fr/led...