>La Grande Observer | Union and Wallowa Counties' News Leader

La Grande, OR forecast
& Eastern Oregon University Valley Cam

http://tinyurl.com/n2723qt
Observer news NE Oregon Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google

Follow LaGrandeObserver.com

AP Sports Video

To view this site, you need to have Flash Player 8.0 or later installed. Click here to get the latest Flash player.

Recent article comments

Powered by Disqus

News

LG foursome pace swim club to victory

By The Observer

JOHN DAY Soren Madsen, Emily Cook, Matthew Cook and Chris Gillies gave themselves a good shakedown before heading to state this weekend.

The four La Grande Swim Club members combined for 11 wins over the weekend at the John Day Invitational.

Emily Cook won the 50-yard freestyle, the 25 butterfly and the 100 individual medley in the 8-and-under girls division.

In the 9-10 boys division, Madsen topped the 100 freestyle and the 50 freestyle. He was also on the winning 100 medley and 100 freestyle relays.

In the 8-and-under boys division, Gillies won the 25 breaststroke and Matthew Cook had the best time in the 25 backstroke. The two were also on the winning 100 medley and 100 freestyle relay teams.

The four head to the Albany Community Pool this weekend for the Speedo Long Course 10-and-under State Championships, which start at 1:30 p.m. Saturday and 10 a.m. Sunday.

La Grande won the John Day meet. Team scores were unavailable.

The district meet will be Aug. 10-12 at the Pendleton pool.

John Day Swim Invitational

Saturday and Sunday

La Grande Swim Club results

Girls

8 and under

50 freestyle 1. Emily Cook, 41.25 seconds; 8. Logan Gomez, 55.38; 10. Jordyn Roberts, 58.19; 18. Chantelle Brown, 1:33.70.

25 butterfly 1. Cook, 22.69.

25 backstroke 5. Roberts, 26.90; 7. Gomez, 27.38; 19. C.Brown, 50.42.

100 individual medley 1. Cook, 1:49.15.

25 freestyle 8. Gomez, 23.91; 10. Roberts, 24.80; 18. C.Brown, 34.59; 22. Mariah Brown, 56.62.

100 freestyle relay 2. La Grande (Cook, Roberts, Gomez, C.Brown), 1:57.08.

9-10

100 freestyle 6. Paige Waldrop, 1:29.29; 8. Tami Gillies, 1:30.93; 29. Hannah Whitelock-Wolff, 1:59.63.

50 butterfly 7. Whitelock-Wolff, 1:03.42.

50 backstroke 28. Gabriel Rees, 1:06.15.

100 individual medley 13. Whitelock-Wolff, 2:13.57.

50 breaststroke 8. Gillies, 54.81; 21. Whitelock-Wolff, 1:05.26.

50 freestyle 3. Waldrop, 39.40; 5. Gillies, 39.95; 29. Rees, 58.81.

100 medley relay 4. La Grande (Whitelock-Wolff, Gillies, Waldrop, Rees), 1:38.10.

100 freestyle relay 3. La Grande, (Gillies, Rees, Whitelock-Wolff, Waldrop), 1:19.59.

11-12

100 freestyle 9. Robyn Mills, 1:14.31; 27. Jessica Roberts, 1:25.97.

50 butterfly 1. Valerie Butler, 34.30; 7. Mills, 40.34; 17. Lindsey Lankford, 47.46; 20. Roberts, 51.19.

50 backstroke 3. Butler, 38.38; 13. Lankford, 45.97.

100 individual medley 2. Butler, 1:20.46; 7. Mills, 1:27.19; 22. Lankford, 1:45.89.

50 breaststroke 1. Mills, 37.13; 6. Butler, 41.12.

50 freestyle 16. Roberts, 35.51; 27. Lankford, 42.56.

200 medley relay 1. La Grande, (Lankford, Mills, Butler, Roberts), 2:31.33.

200 freestyle relay 3. La Grande (Mills, Lankford, Roberts, Butler), 2:21.66.

13-14

100 freestyle 2. Samantha Hibbert, 1:03.52; 9. Lindsay Waldrop, 1:10.49; 12. Britney Gray, 1:13.35.

100 butterfly 2. Megan Dickison, 1:21.89; 4. Jennifer Butler, 1:28.12.

100 backstroke 1. Hibbert, 1:10.52; 3. Butler, 1:19.70.

200 freestyle 2. Dickison, 2:22.59; 4. Waldrop, 2:35.09; 8. Gray, 2:48.77.

200 individual medley 2. Hibbert, 2:44.05; 3. Dickison, 2:44.88; 7. Butler, 2:58.38; 10. Waldrop, 3:06.78.

100 breaststroke 4. Butler, 1:30.07; 5. Gray, 1:33.49.

50 freestyle 3. Hibbert, 28.86; 9. Waldrop, 30.99; 10. Dickison, 31.01; 16. Gray, 35.77.

200 medley relay 2. La Grande (Hibbert, Gray, Dickison, Butler), 2:23.94.

200 freestyle relay 2. la Grande (Dickison, Butler, Waldrop, Hibbert), 2:07.82.

15-18

100 freestyle 3. Elizabeth Esser, 1:07.02.

100 butterfly 4. Esser, 1:17.70.

100 backstroke 2. Katie Franklin, 1:11.94.

200 freestyle 2. Franklin, 2:17.91.

200 individual medley 2. Mandy Randolph, 2:32.31; 3. Franklin, 2:34.02.

100 breaststroke 1. Randolph, 1:21.78.

50 freestyle 2. FRanklin, 28.08; 6. Esser, 30.04.

200 freestyle relay 1. La Grande (Gray, Esser, Randolph, Franklin), 1:58.08.

Boys

8 and under

50 freestyle 2. Matthew Cook, 49.62; 4. Seth Madsen, 52.77; 7. Logan Lankford, 56.40.

25 butterfly 2. Madsen, 32.15.

25 backstroke 1. Cook, 23.32; 2. Christopher Gillies, 24.34; 3. Lankford, 26.24.

25 breaststroke 1. Gillies, 22.34.

25 freestyle 2. Gillies, 17.08; 3. Cook, 18.66; 5. Madsen, 21.10; 8. Lankford, 24.14.

100 medley relay 1. La Grande (Madsen,Gillies, Cook, Lankford), 1:57.83.

100 freestyle relay 1. La Grande (Gillies, Cook, Lankford, Madsen), 1:28.42.

9-10

100 freestyle 1. Soren Madsen, 1:13.38; 2. Erich Mielke, 1:18.38; 3. Zachary Gray, 1:21.43; 6. Richard Mills, 1:24.04; 23. Colby Lankford, 2:08.43.

50 butterfly 1. Madsen, 39.61; 3. Mielke, 40.77; 5. Mills, 46.13.

50 backstroke 1. Gray, 41.15; 3. Jarred Roberts, 44.24; 4. Cody Laurence, 49.20; 9. Lankford, 56.72.

100 individual medley 1. Madsen, 1:24.69; 2. Mielke, 1:27.88; 4. Mills, 1:34.05.

50 breaststroke 1. Gray, 43.89; 2. Mills, 45.51; 5. Laurence, 54.61; 6. Roberts, 56.54.

50 freestyle 1. Madsen, 31.59; 2. Mielke, 33.24; 4. Gray, 37.37; 6. Roberts, 38.45; 9. Laurence, 41.40; 25. Lankford, 55.39.

100 medley relay 1. La Grande (Madsen, Gray, Mielke, Roberts), 1:17.46.

100 freestyle relay 2. La Grande (Laurence, Lankford, Mills, Madsen), 1:16.77.

11-12

100 freestyle 6. Thomas Esser, 1:20.15; 18. Brandon Taylor, 1:44.86.

50 butterfly 2. Esser, 40.45.

50 backstroke 9. Brandon Taylor, 52.94.

100 individual medley 2. Austen Randolph, 1:23.93; 4. Esser, 1:26.89; 6. Dylan Whitelock-Wolff, 1:29.87.

50 breaststroke 1. Thomas, 40.84; 3. Randolph, 44.13; 10. Taylor, 1:24.27.

50 freestyle 3. Whitelock-Wolff, 32.34; 15. Taylor, 45.99.

200 medley relay 2. La Grande (Laurence, Mills, Esser, Taylor), 2:54.33.

200 freestyle 1. La Grande (Randolph, Taylor, Whitelock-Wolff, Esser), 2:25.54.

15-18

100 freestyle 1. Brenton Dowdy, 50.97; 2. Owen Kenton, 54.10; 3. David Butler, 56.69; 6. Dylan Botham, 57.38.

100 butterfly 1. Matthew Hibbert, 55.88; 2. Michael Esser, 1:04.83.

100 backstroke 1. Butler, 1:06.73; 3. Esser, 1:09.20; 4. Botham, 1:12.31.

200 individual medley 1. Hibbert, 2:10.96; 2. Kenton, 2:17.91; 3. Butler, 2:18.84; 4. Esser, 2:23.93.

100 breaststroke 1. Butler, 1:07.04; 2. Dowdy, 1:09.11; 3. Esser, 1:11.61; 4. Kenton, 1:11.97; 5. Botham, 1:12.28.

50 freestyle 1. Dowdy, 22.98; 2. Hibbert, 23.24; 6. Botham, 26.24.

200 medley relay 1. La Grande (Butler, Kenton, Dowdy, Hibbert), 1:53.49.

200 freestyle 1. La Grande (Esser, Hibbert, Botham, Butler), 1:42.13.

 
News
Local / Sports / Business / State / National / Obituaries / Public Notices
Opinion
Editorials / Letters / Guest Columns / Columnists
Features
Outdoors / Ag / Spiritual / Go Magazine / Portraits
Classifieds
View all classifieds / Jobs / Autos / Real Estate / Rentals / Place an Ad
The Observer
About / Contact / Commercial Printing / Subscriptions / Terms of Use / Site Map
Also Online
Photo Reprints / Slideshows / Weather and Valley Cam / /index.php?option=com_rss&feed=RSS2.0&no_html=1">RSS Feed ?> RSS Feed

Follow La Grande Observer headlines on Follow La Grande Observer headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use

LaGrandeObserver.com works best with the latest versions of Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer or Apple Safari

levitra tarif cialis 20mg belgique cialis kopen in nederland levitra comprar cialis preis ƶsterreich viagra rezept kosten cialis preise schweiz cialis generisch levitra vardenafil generika kamagra 100
cialis achat forum 
comprar levitra online 
viagra en ligne belgique 
vendita-viagra-senza-ricetta 
viagra generic espaƱa 
cialis sicuro 
viagra vendita in italia 
viagra kauf 
viagra sans ordonnance pharmacie 
prijs viagra in apotheek