>La Grande Observer | Union and Wallowa Counties' News Leader

La Grande, OR forecast
& Eastern Oregon University Valley Cam

http://tinyurl.com/n2723qt
Observer news NE Oregon Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google

Follow LaGrandeObserver.com

AP Sports Video

To view this site, you need to have Flash Player 8.0 or later installed. Click here to get the latest Flash player.

Recent article comments

Powered by Disqus

News

NORTHEAST OREGON'S BEST TRACK MARKS LISTED

FAST COMPANY: Elgin sophomore Amber Looslie (left) and Josephfreshman Denae Micka (right) not only have the two fastest 200-meter times in Union and Wallowa counties this season, but Looslie has thesecond-fastest (26.37) and Micka the third-fastest (26.75) time since 1994. Enterprise's Shannon Ables ran a 25.7 in 1997. (The Observer/PAT PERKINS).
FAST COMPANY: Elgin sophomore Amber Looslie (left) and Josephfreshman Denae Micka (right) not only have the two fastest 200-meter times in Union and Wallowa counties this season, but Looslie has thesecond-fastest (26.37) and Micka the third-fastest (26.75) time since 1994. Enterprise's Shannon Ables ran a 25.7 in 1997. (The Observer/PAT PERKINS).

The top three performances in each event for boys and girls in Northeast Oregon high schools for the 2002 season, through April 20, are listed below. Some results may not be available and all results are unofficial. Any request for corrections must be accompanied by copy of official results.

Bold-faced indicates mark is one of the area's best since 1994, when The Observer started keeping track of records.

a-automatic timing; subtract 0.24 second for hand-timed equivalent.

Boys

100 — Tyson Hoskins, Imbler, 11.6, Wahtonka Cherry Festival, March 22; Johan Soderlund, La Grande, a-11.94, La Grande Invitational, April 11; Casey Fenwick, La Grande, a-12.07, La Grande Invitational, April 11.

200 — Tyson Hoskins, Imbler, 22.59, Jo-Hi Invitational, April 13; Brody Turner, Powder Valley, a-23.82, La Grande Invitational, April 11; Johan Soderlund, La Grande, a-24.06, La Grande Invitational, April 11.

400 — Brody Turner, Powder Valley, a-51.16, La Grande Invitational, April 11; Brandon Burgess, Elgin, 51.94, Lions Track Meet (Nyssa), April 18; Marcus Wells, Joseph, 52.95, Morrow County Invitational, April 6.

800 — Brody Turner, Powder Valley, a-1:58.76, Pasco Invitational, April 13; Brandon Burgess, Elgin, a-2:00.99, La Grande Invitational, April 11; Cody McKee, Imbler, 2:03.5, Wahtonka Cherry Festival, March 22.

1,500 — John Bartell, Imbler, 4:22.11, French Invite (Boardman), April 19; Brandon Burgess, Elgin, 4:25.09, Umatilla Icebreaker, March 15; Cody McKee, Imbler, 4:33.29, Morrow County Invitational, April 6.

3,000 — Cody Lathrop, Joseph, 9:55.36, French Invite (Boardman), April 19; Cody McKee, Imbler, 10:11, Wahtonka Cherry Festival, March 22; Travis Dixon, La Grande, 10:16.1, Carnival of Speed, April 5.

110 high hurdles — Shane Byers, Wallowa, 16.27, French Invite (Boardman), April 19; Chris Jones, La Grande, 16.6, Hermiston Time Trials, March 15.

300 intermediate hurdles — Colin Culbreth, Imbler, 41.68, Jo-Hi Invitational, April 13; Shane Byers, Wallowa, 42.49, French Invite (Boardman), April 19; Cole Lathrop, Joseph, 42.70, Jo-Hi Invitational, April 13.

400 relay — Imbler, 44.06, French Invite (Boardman), April 19; Joseph, 45.94, Jo-Hi Invitational, April 13; La Grande (Rick Anderson, Casey Fenwick, Chris Jones, Johan Soderlund), a-46.21, La Grande Invitational, April 11.

1,600 relay — Joseph, 3:36.94, Jo-Hi Invitational, April 13; Imbler, 3:41.71, French Invite (Boardman), April 19; Wallowa, 3:43.25, French Invite (Boardman), April 19.

Discus — Todd Baxter, Powder Valley, 124-2, French Invite (Boardman), April 19; Mike Marks, Joseph, 113-11 3/4, Jo-Hi Invitational, April 13; Seth Follett, Elgin, 110-6 1/2, Lions Track Meet (Nyssa), April 18.

High jump — Cole Lathrop, Joseph, 6-3, Umatilla Icebreaker, March 15; Josh Hamill, Elgin, 6-0, Jo-Hi Invitational, April 13; Nick Southard, Elgin, 5-8, Umatilla Icebreaker, March 15; Randy Spaur, Wallowa, 5-8, French Invite (Boardman), April 19.

Javelin — Skyler MacDonald, La Grande, 180-9, Kiwanis Invitational (Hermiston), April 20; Marcus Wells, Joseph, 180-7, French Invite (Boardman), April 19; Tim Gilbert, Enterprise, 146-3, Jo-Hi Invitational, April 13.

Long jump — Casey Fenwick, La Grande, 20-10, Carnival of Speed, April 5; Randy Spaur, Wallowa, 19-9 1/4, Morrow County Invitational, April 6; Cody Taylor, Powder Valley, 18-11 3/4, French Invite (Boardman), April 19.

Pole vault — Eric Butterfield, Joseph, 12-9 1/2, Jo-Hi Invitational, April 13; Randal Eschler, Joseph, 11-0, Morrow County Invitational, April 6; Euell Macke, Cove, 10-3, Morrow County Invitational, April 6.

Shot put — Mike Marks, Joseph, 43-1, French Invite (Boardman), April 19; Creighton Moore, Elgin, 41-5, Lions Track Meet (Nyssa), April 18; Derek Kirby, Union, 39-9 1/4, Jo-Hi Invitational, April 13.

Triple jump — Mike Marks, Joseph, 41-11 1/2, Wahtonka Cherry Festival, March 22; Josh Hamill, Elgin, 40-6 1/2, Umatilla Icebreaker, March 15; Michael Borowiak, Cove, 39-5, Jo-Hi Invitational, April 13.

Girls

100 — Amber Looslie, Elgin, 13.25, Jo-Hi Invitational, April 13; Amber Josi, Wallowa, 13.37, French Invite (Boardman), April 19; Denae Micka, Joseph, 13.40, Jo-Hi Invitational, April 13.

200 — Amber Looslie, Elgin, 26.37, Jo-Hi Invitational, April 13; Denae Micka, Joseph, 26.75, Jo-Hi Invitational, April 13; Penny Cline, Imbler, 28.03, Jo-Hi Invitational, April 13.

400 — Amber Looslie, Elgin, a-59.90, La Grande Invitational, April 11; Amy Clerget, Imbler, 1:02.9, Wahtonka Cherry Festival, March 22; Amanda Wilson, Wallowa, 1:03.49, French Invite (Boardman), April 19.

800 — Amber Looslie, Elgin, 2:23, Weston Invitational, April 16; Liz Woody, Imbler, 2:26.90, Umatilla Icebreaker, March 15; Kelcie Robinson, Cove, 2:32.02, Jo-Hi Invitational, April 13.

1,500 — Liz Woody, Imbler, 5:24.5, Wahtonka Cherry Festival, March 22; Malia Anderson, La Grande, a-5:27.82, La Grande Invitational, April 11; Jessica Fulfer, Imbler, 5:28, French Invite (Boardman), April 19.

3,000 — Larae Guillory, Wallowa, 12:05.56, French Invite (Boardman), April 19; Jessica Fulfer, Imbler, 12:24.36, Umatilla Icebreaker, March 15; Ashley Sharratt, Union, 12:24.70, Jo-Hi Invitational, April 13.

100 high hurdles — Amanda Bingham, Powder Valley, 17.18, French Invite (Boardman), April 19; Ashley Rysdam, Elgin, a-17.61, La Grande Invitational, April 11; Amanda Timm, La Grande, 17.51, Hermiston Time Trials, March 15.

300 low hurdles — Amanda Bingham, Powder Valley, a-46.45, Pasco Invitational, April 13; Amy Clerget, Imbler, 49.76, Morrow County Invitational, April 6; Amie Russell, Powder Valley, 51.4, Ontario Border Clash, April 13.

400 relay — Joseph, 52.38, Jo-Hi Invitational, April 13; Elgin, 53.5, Carnival of Speed, April 5; Imbler, 53.64, Umatilla Icebreaker, March 15.

1,600 relay — Imbler, 4:20.59, French Invite (Boardman), April 19; Elgin, 4:23, Weston Invitational, April 16; La Grande (Malia Anderson, Crystal Kevan, Kylee Winkler, Amanda Timm), a-4:24.57, La Grande Invitational, April 11.

Discus — Kelcie Robinson, Cove, 110-6, Jo-Hi Invitational, April 13; Ashley Immoos, Enterprise, 103-8 1/2, Lions Track Meet (Nyssa), April 18; Jenny Dayhoff, Powder Valley, 103-5, French Invite (Boardman), April 19.

High jump — Kristin Brogdon, La Grande, 5-3, Hermiston Time Trials, March 15; Maya Waldron, Enterprise, 5-2, La Grande Invitational, April 11; Amber Looslie, Elgin, 5-0, La Grande Invitational, April 11; Amie Russell, Powder Valley, 5-0, French Invite (Boardman), April 19; Shauna Nelson, Powder Valley, 5-0, Ontario Border Clash, April 13.

Javelin — Tiffany Rasmussen, Imbler, 124-4, Morrow County Invitational, April 6; Oveson, Wallowa, 112-5, Morrow County Invitational, April 6; Jenny Dayhoff, Powder Valley, 109-0, Morrow County Invitational, April 6.

Long jump — Amanda Bingham, Powder Valley, 15-7, French Invite (Boardman), April 19; Lisa Scheele, Cove, 14-11 1/2, Jo-Hi Invitational, April 13; Kristin Brogdon, La Grande, 13-11 1/2, La Grande Invitational, April 11.

Pole vault — Deleah Wiles, Elgin, 10-0, La Grande Invitational, April 11; Ashley Rysdam, Elgin, 9-9, Weston Invitational, April 16; Licia Miller, Joseph, 9-0, French Invite (Boardman), April 19.

Shot put — Jennie Dayhoff, Powder Valley, 36-6 1/2, French Invite (Boardman), April 19; Kira Page, Elgin, 34-7, Umatilla Icebreaker, March 15; Sarah Bomberger, Union, 32-5 1/2, La Grande Invitational, April 11.

Triple jump — Lisa Scheele, Cove, 33-4 1/2, Morrow County Invitational, April 6; Ashley Sharratt, Union, 32-0 1/2, French Invite (Boardman), April 19; Kristin Brogdon, La Grande, 31-8 1/2, La Grande Invitational, April 11.

 
News
Local / Sports / Business / State / National / Obituaries / Public Notices
Opinion
Editorials / Letters / Guest Columns / Columnists
Features
Outdoors / Ag / Spiritual / Go Magazine / Portraits
Classifieds
View all classifieds / Jobs / Autos / Real Estate / Rentals / Place an Ad
The Observer
About / Contact / Commercial Printing / Subscriptions / Terms of Use / Site Map
Also Online
Photo Reprints / Slideshows / Weather and Valley Cam / /index.php?option=com_rss&feed=RSS2.0&no_html=1">RSS Feed ?> RSS Feed

Follow La Grande Observer headlines on Follow La Grande Observer headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use

LaGrandeObserver.com works best with the latest versions of Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer or Apple Safari

viagra winkel viagra preços tadalafil prix proscar online viagra on line senza ricetta levitra generico forum viagra generika erfahrungsberichte commander viagra prezzo cialis farmacia tadalafil para mujeres medicament cialis acheter du cialis a paris cialis in farmacia senza ricetta viagra generico portugal cialis achat moins cher cialis tablettes acheter cialis en suisse viagra billig propecia cher acquisto tadalafil generico