>La Grande Observer | Union and Wallowa Counties' News Leader

Observer news NE Oregon Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google

Follow LaGrandeObserver.com

La Grande Observer print edition

view all La Grande Observer print publications »

The Observer Paper 07/30/14

The LaGrande Observer is now online in a Replica E-edition form and publishes Mondays, Wednesdays and Fridays. Current subscribers have full access to the E-edition.

View Paper

If you are not a current subscriber, subscribe today for immediate access.

Subscribe


Recent article comments

Powered by Disqus

Home arrow Opinion arrow SWIM CLUB WINS HOME INVITE

SWIM CLUB WINS HOME INVITE

BACKSTROKING: La Grande Swim Club athlete Marina Hattan picked up a number of top finishes in the La Grande Swim Invitational held Saturday and Sunday. (The Observer/PIERRE LaBOSSIERE).
BACKSTROKING: La Grande Swim Club athlete Marina Hattan picked up a number of top finishes in the La Grande Swim Invitational held Saturday and Sunday. (The Observer/PIERRE LaBOSSIERE).

Cook, Madsen, Hibbert all dominate

Thanks to some amazing performances by Matt Cook, Soren Madsen and Matt Hibbert, the La Grande Swim Club won by a wide margin the La Grande Swim Invitational this weekend.

The swim club tallied 1,594.5 points, well ahead of second place Hi-Desert Swim Team, which had 1,228.5.

Cook won five individual events Saturday and Sunday and the 8 and under title, while Emily Cook won the 10-year-old girls' overall trophy. Soren Madsen won five events and the 11-12 boys' overall title and Hibbert won seven events and the 15-18 boys' title.

Matt Cook set a meet record in the 8 and under 50 freestyle with a time of 33.87. He also won the 50 backstroke, 100 freestyle, 25 butterfly and the 25 freestyle.

Hibbert won the 15-18 100 freestyle, 200 backstroke, 500 freestyle, 200 individual medley, and 100 butterfly.

Soren Madsen won the 11-12 100 freestyle, 50 backstroke, 100 butterfly, 200 individual medley and 200 freestyle.

Seth Madsen, meanwhile, won the 8 and under 50 butterfly and 100 individual medley.

Other winners included:

Lindsay Waldrop, 15-18 girls 100 freestyle, 200 freestyle, 500 freestyle.

Owen Kenton, 15-18 boys 200 breaststroke, 200 freestyle.

Logan Gomez, girls 9-10 100 breaststroke.

Emily Cook, 9-10 girls 100 butterfly, 10 and under freestyle.

Zachary Gray, 11-12 50 backstroke.

Erich Mielke, 11-12 boys 50 butterfly.

Valerie Butler, 13-14 girls 100 butterfly.

Thomas Esser, 13-14 boys 200 breaststroke.

The La Grande girls 8 and under 100 medley relay team, 10 and under 200 medley relay, boys 10 and under 200 medley, boys 11-12 200 medley, girls 13-14 200 medley and girls 15-18 200 medley all won.

Ten swim clubs from Idaho and Oregon participated in the two-day invite, held Saturday and Sunday at Veterans Pool.

La Grande Swim Meet

June 21-22

La Grande results only

Team scores — La Grande Swim Club, 1,594.50; Hi-Desert Swim Team, 1,228.50; Pendleton Swim Association, 1,049.50; Baker Swim Team, 517; Hood River Valley Swim Team, 504; The Dalles Swim Team, 360; Ontario Swim Club, 310; Caldwell Swim Club, 224; John Day Swim Team, 90.50; Milton-Freewater Tiger Sharks, 34.

8 and under girls individual scores — 5, Tayler Arleth, 36 points; 11, Moriah Brown, 13.

8 and under boys — 1, Matthew Cook, 81; 3, Seth Madsen, 66; 7, Kai Hattan, 35.

10 and under girls — 1, Emily Cook, 11.

9-10 girls — 2, Emily Cook, 52; 6, Logan Gomez, 30; 6, Shelby Arleth, 30; 9, Allie Godfrey, 24; 11, Marina Hattan, 17; 20, Chantelle Brown, 4.

9-10 boys — 4, Logan Lankford, 43.

11-12 girls — 9, Paige Waldrop, 22; 18, Shelby Miller, 6.

11-12 boys — 1, Soren Madsen, 83; 2, Erich Mielke, 61; 4, Zachary Gray, 49; 5, Richard Mills, 46; 18, Colby Lankford, 2.

13-14 girls — 3, Samantha Hibbert, 53; 5, Valerie Butler, 44; 7, Robyn Mills, 33; 18, Lindsey Lankford, 2.

13-14 boys — 5, Brandon Taylor, 40.50; 6, Austen Randolph, 34; 12, Thomas Esser, 15; 15, Dylan Christopher Whitelock-Wolff, 4.

15-18 girls — 5, Lindsay Waldrop, 42; 6, Jennifer Butler, 37; 10, Laura Martin, 27; 11, Elizabeth Esser, 22; 14, Britney Gray, 7.

15-18 boys — 1, Matthew Hibbert, 86; 5, Owen Kenton, 31; 10, Josef Mielke, 19; 15, Jeremy Younggren, 14; 16, Tyler Howland, 5.

Girls 8 and under 100-yard medley relay — 1, La Grande, 2:29.62.

Girls 10 and under 200 medley relay — 1, La Grande, 2:48.96.

Boys 10 and under 200 medley relay — 1, La Grande, 3:21.06.

Girls 11-12 200 medley relay — 3, La Grande, 3:03.90.

Boys 11-12 200 medley relay — 1, La Grande, 2:22.03.

Girls 13-14 medley relay — 1, La Grande, 2:18.00.

Boys 13-14 200 medley relay — 2, La Grande, 2:28.46.

Girls 15-18 200 medley relay — 1, La Grande, 2:16.53.

Boys 15-18 200 medley relay — 2, La Grande, 2:14.86.

Girls 8 and under 50 freestyle — 8, Moriah Brown, 59.84; 11, Callahan Anderes, 1:07.71; 12, Georgia Cook, 1:09.09; 15, Sandy Hattan, 1:25.53.

Boys 8 and under 50 freestyle — 1, Matthew Cook, 33.87*; 2, Seth Madsen, 34.21; 9, Kai Hattan, 1:03.96.

Girls 9-10 100 freestyle — 2, Emily Cook, 1:15.78; 4, Shelby Arleth, 1:19.45; 7, Allie Godfrey, 1:22.68; 13, Logan Gomez, 1:28.81; 22, Chantelle Brown, 1:46.31; 24, Josie Sams, 1:55.71.

Boys 9-10 100 freestyle — 5, Logan Lankford, 1:32.53.

Girls 11-12 100 freestyle — 7, Paige Waldrop, 1:11.25; 12, Shelby Miller, 1:17.15.

Boys 11-12 100 freestyle — 1, Soren Madsen, 1:05.18; 2, Erich Mielke, 1:05.53; 3, Zachary Gray, 1:11.25; 4, Richard Mills, 1:11.84; 17, Colby Lankford, 1:45.50.

Girls 13-14 100 freestyle — 9, Valerie Butler, 1:10.59; 10, Robyn Mills, 1:10.59; 17, Rebekah Devore, 1:18.03; 18, Lindsey Lankford, 1:23.06; 20, Brenna Christison, 1:27.81.

Boys 13-14 100 freestyle —6, Austen Randolph, 1:02.71; 8, Brandon Taylor, 1:03.78; 12, Dylan Chris Whitelock-Wolff, 1:10.21.

Girls 15-18 100 freestyle — 1, Lindsay Waldrop, 1:01.03; 5, Laura Martin, 1:05.69.

Boys 15-18 100 freestyle — 1, Matthew Hibbert, 50.81; 6, Josef Mielke, 59.06; 13, Tyler Howland, 1:18.46.

Girls 8 and under 25 breaststroke — 5, Tayler Arleth, 33.99; 7, Moriah Brown, 43.65.

Boys 8 and under 25 breaststroke — 2, Matthew Cook, 23.21; 3, Seth Madsen, 23.23; 5, Kai Hattan, 26.88.

Girls 9-10 50 breaststroke — 2, Marina Hattan, 47.75; 5, Allie Godfrey, 50.94; 6, Logan Gomez, 50.96; 10, Shelby Arleth, 54.39; 16, Emily Cook, 58.03; 20, Chantelle Brown, 1:02.61; 22, Josie Sams, 1:03.50.

Boys 9-10 50 breaststroke — 6, Logan Lankford, 1:10.97.

Girls 11-12 50 breaststroke — 14, Shelby Miller, 46.28.

Boys 11-12 50 breaststroke —2, Richard Mills, 40.68; 3, Soren Madsen, 41.81; 5, Zachary Gray, 42.25; 6, Erich Mielke, 42.90.

Girls 13-14 100 breaststroke — 2, Robyn Mills, 1:20.00; 5, Valerie Butler, 1:25.69; 13, Brenna Christison, 1:47.43.

Boys 13-14 100 breaststroke — 5, Austen Randolph, 1:25.00.

Girls 15-18 100 breaststroke — 3, Laura Martin, 1:26.25; 4, Jennifer Butler, 1:29.12; 6, Britney Gray, 1:32.37.

Boys 15-18 100 breaststroke — 2, Matthew Hibbert, 1:10.18; 3, Josef Mielke, 1:10.99.

Girls 8 and under 50 breaststroke — 5, Tayler Arleth, 58.25; 8, Moriah Brown, 1:03.91; 13, Georgia Cook, 1:26.34; 14, Callahan Anderes, 1:26.75.

Boys 8 and under 50 backstroke — 1, Matthew Cook, 43.66; 7, Kai Hattan, 1:07.94.

Girls 9-10 100 backstroke — 3, Emily Cook, 1:32.47; 6, Logan Gomez, 1:38.81; 11, Allie Godfrey, 1:46.65; 15, Marina Hattan, 1:55.40; 19, Josie Sams, 2:17.34.

Boys 9-10 100 backstroke —2, Lindsey Lankford, 1:42.65.

Girls 11-12 100 backstroke — 4, Paige Waldrop, 1:21.53; 12, Shelby Miller, 1:36.31.

Boys 11-12 100 backstroke —1, Soren Madsen, 1:16.09; 2, Zachary Gray, 1:18.38; 4, Richard Mills, 1:33.25; 10, Colby Lankford, 1:46.75.

Girls 13-14 200 backstroke — 2, Samantha Hibbert, 2:39.15.

Girls 15-18 200 backstroke — 2, Lindsay Waldrop, 2:37.80; 5, Jennifer Butler, 2:55.62.

Boy 15-18 200 backstroke — 1, Matthew Hibbert, 2:06.87.

Boys 8 and under 50 butterfly — 1, Seth Madsen, 42.75; 2, Matthew Cook, 43.25.

Girls 9-10 100 butterfly — 1, Emily Cook, 1:39.23.

Boys 11-12 100 butterfly — 1, Soren Madsen, 1:21.08; 2, Erich Mielke, 1:21.68.

Boys 13-14 200 butterfly — 2, Brandon Taylor, 2:38.65.

Boys 15-18 500 freestyle — 1, Matthew Hibbert, 5:36.43.

Girls 8 and under 100 freestyle relay — 1, La Grande (Moriah Brown, Georgia Cook, Callahan Anderes, Tayler Arleth), 1:44.81.

Girls 9-10 200 freestyle relay — 1, La Grande (Allie Godfrey, Logan Gomez, Shelby Arleth, Emily Cook), 2:22.15.

Girls 11-12 200 freestyle relay —4, La Grande (Marina Hattan, Chantelle Brown, Shelby Miller, Paige Waldrop), 2:38.21.

Boys 11-12 200 freestyle relay — 1, La Grande (Zachary Gray, Richard Mills, Erich Mielke, Soren Madsen), 2:02.75.

Girls 13-14 200 freestyle relay — 1, La Grande (Valerie Butler, Thomas Esser, Austen Randolph, Dylan Chris Whitelock-Wolff), 1:56.46.

Girls 15-18 200 freestyle relay — 1, La Grande (Laura Martin, Jennifer Butler, Elizabeth Esser, Lindsay Waldrop), 2:00.93.

Boys 15-18 200 freestyle relay — 1, La Grande (Jeremy Younggren, Josef Mielke, Owen Kenton, Matthew Hibber), 1:37.31.

Boys 15-18 200 freestyle relay — 3, La Grande (Colby Lankford, Zack Miller, Avery Smith, Tyler Howland), 2:43.09.

Boys 8 and under 100 individual medley — 1, Seth Madsen, 1:33.48; 3, Matthew Cook, 1:35.34.

Girls 9-10 100 individual medley — 5, Shelby Arleth, 1:34.90; 7, Logan Gomez, 1:38.81; 9, Allie Godfrey, 1:42.65; 16, Marina Hattan, 1:56.09; 17, Chantelle Brown, 2:03.06; 19, Josie Sams, 2:19.00.

Girls 11-12 200 individual medley —5, Shelby Miller, 3:27.47.

Boys 11-12 200 individual medley — 1, Soren Madsen, 2:46.25; 2, Erich Mielke, 2:50.65; 3, Richard Mills, 3:11.40.

Girls 13-14 200 individual medley — 2, Valerie Butler, 2:51.40; 3, Robyn Mills, 2:53.43; 9, Lindsey Lankford, 3:32.15.

Boys 13-14 200 individual medley — 2, Austen Randolph, 2:38.53.

Girls 15-18 200 individual medley — 5, Jennifer Butler, 2:55.78.

Boys 15-18 200 individual medley —1, Matthew Hibbert, 2:12.00; 2, Owen Kenton, 2:13.15.

Girls 8 and under 25 backstroke —2, Tayler Arleth, 23.28; 9, Moriah Brown, 30.59; 11, Georgia Cook, 34.96; 13, Callahan Anderes, 41.18; 14, Sandy Hattan, 45.06.

Boys 8 and under 25 backstroke — 5, Kai Hattan, 29.75.

Girls 9-10 50 backstroke — 2, Emily Cook, 40.11; 7, Shelby Arleth, 45.40; 9, Logan Gomez, 45.59; 16, Josie Sams, 1:00.12; 18, Chantelle Brown, 1:05.80.

Boys 9-10 50 backstroke —2, Logan Lankford, 47.50.

Girls 11-12 50 backstroke — 4, Paige Waldrop, 37.28; 26, Christina Younggren, 52.81.

Boys 11-12 50 backstroke —1, Zachary Gray, 35.53; 3, Richard Mills, 40.81; 10, Colby Lankford, 49.03.

Girls 13-14 100 backstroke — 2, Samantha Hibbert, 1:13.03; 3, Valerie Butler, 1:19.04.

Boys 13-14 100 backstroke — 2, Samantha Hibbert, 1:13.03; 3, Valerie Butler, 1:19.04.

Boys 13-14 100 backstroke —2, Brandon Taylor, 1:12.28; 3, Austen Randolph, 1:15.71; 7, Dylan Chris Whitelock-Wolff, 1:23.52; 12, Zack Miller, 1:58.21.

Girls 15-18 100 backstroke — 3, Laura Martin, 1:17.91; 7, Jennifer Butler, 1:23.43.

Boys 15-18 100 backstroke — 1, Matthew Hibbert, 58.46.

Boys 8 and under 100 freestyle — 1, Matthew Cook, 1:18.96; 2, Seth Madsen, 1:23.21; 6, Kai Hattan, 2:21.44.

Girls 10 and under 200 freestyle — 1, Emily Cook, 2:45.06.

Boys 11-12 200 freestyle — 1, Soren Madsen, 2:22.87; 2, Erich Mielke, 2:28.95.

Boys 13-14 200 freestyle — 3, Brandon Taylor, 2:15.39; 7, Thomas Esser, 2:28.28.

Girls 15-18 200 freestyle — 1, Lindsay Waldrop, 2:13.00; 3, Elizabeth Esser, 2:22.53.

Boys 15-18 200 freestyle — 1, Owen Kenton, 2:02.68; 2, Jeremy Younggren, 2:07.21.

Girls 8 and under 25 butterfly — 4, Tayler Arleth, 30.81.

Boys 8 and under 25 butterfly — 1, Matthew Cook, 18.91; 2, Seth Madsen, 18.93.

Girls 9-10 50 butterfly — 3, Emily Cook, 40.87; 5, Shelby Arleth, 47.96; 9, Allie Godfrey, 54.62.

Boys 9-10 50 butterfly — 3, Logan Lankford, 1:04.28.

Boys 11-12 50 butterfly — 1, Erich Mielke, 33.28; 2, Soren Madsen, 35.65.

Girls 13-14 100 butterfly — 1, Valerie Butler, 1:20.90; 2, Samantha Hibbert, 1:21.68.

Boys 13-14 100 butterfly — 3, Brandon Taylor, 1:13.93.

Girls 15-18 100 butterfly — 3, Elizabeth Esser, 1:18.48; 6, Jennifer Butler, 1:29.50.

Boys 15-18 100 butterfly — 1, Matthew Hibbert, 57.28.

Girls 8 and under 25 freestyle — 3, Tayler Arleth, 20.31; 10, Moriah Brown, 26.47; 12, Georgia Cook, 30.90; 14, Callahan Anderes, 33.37; 16, Sandy Hattan, 40.15.

Boys 8 and under 25 freestyle —1, Matthew Cook, 16.29; 5, Kai Hattan, 24.70.

Girls 9-10 50 freestyle — 4, Emily Cook, 35.31; 5, Shelby Arleth, 35.75; 7, Allie Godfrey, 37.56; 8, Logan Gomez, 37.59; 18, Marina Hattan, 42.03; 22, Chantelle Brown, 46.15; 24, Josie Sams, 52.40.

Boys 9-10 50 freestyle — 5, Logan Lankford, 42.78.

Girls 11-12 50 freestyle — 7, Paige Waldrop, 31.87; 14, Shelby Miller, 35.81; 23, Christina Younggren, 40.03.

Boys 11-12 50 freestyle —1, Soren Madsen, 30.12; 2, Erich Mielke, 30.18; 4, Richard Mills, 31.90; 5, Zachary Gray, 32.56; 17, Avery Smith, 42.77.

Boys 11-12 50 freestyle —19, Colby Lankford, 47.49.

Girls 13-14 50 freestyle —2, Samantha Hibbert, 29.87; 5, Robyn Mills, 30.96; 14, Lindsey Lankford, 34.55; 15, Rebekah Devore, 34.62.

Boys 13-14 50 freestyle —5, Austen Randolph, 28.15; 7, Brandon Taylor, 28.87; 11, Dylan Chris Whitelock-Wolff, 30.15; 17, Zack Miller, 44.00.

Girls 15-18 50 freestyle — 1, Lindsay Waldrop, 28.09; 5, Elizabeth Esser, 29.56; 6, Laura Martin, 29.71; 9, Britney Gray, 32.31.

Boys 15-18 50 freestyle — 1, Matthew Hibbert, 23.25; 5, Josef Mielke, 25.25; 6, Jeremy Younggren, 25.67; 12, Tyler Howland, 33.62.

Boys 8 and under 50 breaststroke — 2, Seth Madsen, 52.00; 5, Kai Hattan, 1:03.43.

Girls 9-10 100 breaststroke — 1, Logan Gomez, 1:46.31; 3, Marina Hattan, 1:51.53; 5, Allie Godfrey, 1:53.63; 7, Chantelle Brown, 2:08.28; 11, Josie Sams, 2:33.46.

Boys 11-12 100 breaststroke —2, Zachary Gray, 1:34.00.

Girls 13-14 200 breaststroke — 2, Robyn Mills, 2:58.43; 3, Valerie Butler, 3:04.92.

Boys 13-14 200 breaststroke — 1, Thomas Esser, 2:55.90.

Girls 15-18 200 breaststroke — 2, Jennifer Butler, 3:11.29.

Boys 15-18 200 breaststroke — 1, Owen Kenton, 2:36.87.

*meet record

 
blog comments powered by Disqus
News
Local / Sports / Business / State / National / Obituaries / Public Notices
Opinion
Editorials / Letters / Guest Columns / Columnists
Features
Outdoors / Ag / Spiritual / Go Magazine / Portraits
Classifieds
View all classifieds / Jobs / Autos / Real Estate / Rentals / Place an Ad
The Observer
About / Contact / Commercial Printing / Subscriptions / Terms of Use / Site Map
Also Online
Photo Reprints / Slideshows / Weather and Valley Cam / /index.php?option=com_rss&feed=RSS2.0&no_html=1">RSS Feed ?> RSS Feed

Follow La Grande Observer headlines on Follow La Grande Observer headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use