CHRISTENSEN, GUILLORY LEAD HUSKY HARRIER PREP RACES

October 03, 2001 11:00 pm

ELGIN Larae Guillory of Wallowa and Bobby Christensen of Pilot Rock were the high school winners Tuesday at the Husky Harrier Invitational cross country meet at the Elgin Stampede grounds.

Christensen completed the course in 19 minutes, 54 seconds, while Guillory won in 25:13.

Led by a second-place showing from Patrick Smergut and a fourth-place finish from Nick Johnson, Wallowa won the boys team contest. Union nipped the Enterprise girls even though the Bobcats held out three of their top runners.

Union runners dominated the 3,000-meter open run. High schooler Billy Garrison of Union won in 11:13, followed by teammate Jared Baxter in 11:33. Union junior high runner Klamath Walker was third, with girls varsity runners Stephanie Upshaw, Ashley Sharratt and Shannon Mitchell fourth through sixth.

Kyle Clough of Joseph and Hayley Oveson of Wallowa were the boys and girls winners in the junior high race.

Husky Harrier Invitational

Tuesday, at Elgin

3K Open

Individual results 1, Billy Garrison, 11:13; 2, Jared Baxter, 11:33; 3, Klamath Walker, 12:02; 4, Stephanie Upshaw, 12:45; 5, Ashley Sharratt, 12:47; 6, Shannon Mitchell, 12:48; 7, Cynthia Morris, 14:03; 8, John Moro, 14:12; 9, Steve Stanhope, 14:18; 10, Chris Stauffer, 14:52; 11, Dan Sharratt, 14:58; 12, Tom Hayes, 15:20; 13, Ben Stauffer, 16:15; 14, Miles Naughton, 17:20; 15, Alex Weaver, 17:21; 16, Jon McElravey, 17:22; 17, Diana Grandeen.

High School Girls

Team scores Union 26, Enterprise 29.

Individual results 1, Larae Guillory, Wallowa, 25:13; 2, Linnaea Kibler, Enterprise, 26:07; 3, Kara Baxter, Union, 26:20; 4, Sara Yoder, Riverside, 26:33; 5, Deena Tsiatsos, W, 26:37; 6, Rosa Goodman, U, 27:01; 7, Whitney Locke, En, 21:08; 8, Julie Gordanier, R, 27:11; 9, Cierra Jones, Joseph, 27:12; 10, Amy Baumaart, R, 27:14; 11, Katie Todd, Weston-McEwen, 27:16; 12, Sarah McNamee, R, 27:16;13, Sharon Wise, WM, 27:16; 14, Sam Granberg, Elgin, 28:08; 15, Deborah Hachen, U, 28:13; 16, Jill Vorderstrasse, U, 28:49; 17, Nicole Anderson, En, 29:00; 18, Brandi Bowman, En, 29:00; 19, Carrie Davis, WM, 29:03; 20, Keely Hopkins, En, 29:41; 21, Rebecca Dobos, WM, 29:44; 22, Laura Staffer, El, 34:51; 23, Elizabeth Wagener, U, 39:52.

High School Boys

Team scores Wallowa 26, Enterprise 36, Weston-McEwen 72.

Individual results 1, Bobby Christensen, Pilot Rock, 19:54; 2, Patrick Smergut, Wallowa, 19:57; 3, Austin Himes, Enterprise, 20:05; 4, Nick Johnson, W, 20:38; 5, Garrett Hensel, Weston-McEwen, 20:45; 6, Brandon Casper, W, 20:51; 7, Chris Tsiatsos, W, 21:03; 8, Michael Swart, En, 21:04; 9, Chris Lozier, En, 21:12; 10, Willy Grover, En, 21:14; 11, Andy Vernarsky, En, 21:33; 12, Josh Steenstra, Union, 21:37; 13, Nathan Perry, U, 21:42; 14, Caleb Pringle, W, 21:50; 15, Dan Warburton, U, 21:53; 16, Kyle Bollman, En, 21:58; 17, Kyle Carson, Riverside, 22:09; 18, Andrew Gorbett, En, 22:20; 19, Tristan Gorseline, Joseph, 22:41; 20, Tyler Church, Condon, 23:04; 21, Brandon Kiser, En, 23:05; 22, Dan Tucker, WM, 23:06; 23, Doug Watson, WM, 23:12; 24, Bryn Sheehy, U, 23:13; 25, Monty Davis, WM, 23:25; 26, Saul Christensen, PR, 24:48; 27, James Nash, En, 25:15; 28, Derek Layton, J, 25:18; 29, Lee Phelps, W, 25:21; 30, Cameron Sanders, R, 25:24; 31, Jake Layton, J, 27:08; 32, Michael Schmidigall, WM, 29:02.

Junior High Boys and Girls

Individual results 1, Kyle Clough, Joseph, 12:11; 2, Hayley Oveson, Wallowa, 12:42; 3, Brittnay Dobos, Athena-Weston, 13:08; 4, Tanner Beglau, W, 13:14; 5, Julie Vernarsky, Enterprise, 13:42; 6, Mike Massi, Elgin, 13:43; 7, Jeff Tawell, El, 13:46; 8, Brett Grace, En, 13:54; 9, Jason Steenstra, Union, 13:58; 10, Julian Moro, J, 14:08; 11, Jim Townsend, El, 14:18; 12, Maelee Morris, U, 14:21; 13, Samuel Bainard, W, 14:26; 14, Kian Shahim, W, 14:32; 15, Mallory Turner, W, 14:34; 16, Bryan Hesse, U, 14:37; 17, Nick Whitman, El, 15:18; 18, Samantha Minois, AW, 15:24; 19, Megan Foster, En, 15:27; 20, Larne Sheehy, U, 15:36; 21, Ben Bolduc, El, 15:50; 22, Angela Tawell, El, 15:51; 23, Mitchell Shelton, W, 16:10; 24, Ashley Farris, El, 16:28; 25, Joshua Aldrien, AW, 16:41; 26, Carrie Stratton, U, 16:45; 27, Jason Hesse, U, 17:02; 28, Sara Overbeck, En, 17:10; 29, Jordan Estes, U, 17:16; 30, Seth Watson, J, 17:43; 31, Cari Eckstein, El, 17:44; 32, Katherine Hensel, AW, 18:24; 33, Monica Little, El, 26:35.