Shrine game players picked

January 30, 2002 11:00 pm

Four local high school seniors have been chosen to play in the 2002 East-West Shrine All-Star Football Game.

Eric Johnson of Imbler, Joel Lewis of Joseph, Shae Prince of Union and Brody Turner of Powder Valley were tapped to play in the annual August game in Baker City.

The fund-raising game features the top graduated seniors from Oregons Class 3A, 2A and 1A high schools.

Johnson was an all-state honorable mention defensive lineman, while Prince was an all-state honorable mention running back. Turner was an all-state first-team running back.

Lewis was an all-Wapiti League first-team center.

Seven local players were chosen as alternates: Casey Fenwick and Joseph Waite of La Grande, Kyle Crawford and Joe Osborn of Enterprise, Marcus Wells of Joseph, Shane Byers of Wallowa and Riley Martin of Powder Valley.

EAST ROSTER

Dustin Holmes, Pleasant Hill; Frank Gauntz, Henley; Brent Haberly, Cottage Grove; Jake Copley, Marist; Seth Petersen, Burns; Alex McCulley, Ontario; Dennis Kirk, Molalla; Ross Kudlack, North Valley; Josh Martin, Junction City; Daniel Brewer, Sweet Home; Mark Hansen, Grant Union; Mike Green, Sisters; Cody Anthony, Vale; Derek Riggs, Baker; Michael McCable, Heppner; Todd Grassman, Yoncalla; Geoff Zuber, Gold Beach; Ryan Owens, Glendale; Crig Schofield, Riddle; Dino Rayas, Lost River; Jeff Cloud, Culver; Tyson Lick, Wahtonka; Eric Johnson, Imbler; Judd Wright, Pine-Eagle; Joel Lewis, Joseph; Shae Prince, Union; Brandon Beachamp, Dufur; Todd Shafer, Condon; Mark Freese, Jordan Valley; Brody Turner, Powder Valley.

EAST ALTERNATES

Stefan Matheny, Heppner; Kyle Crawford, Enterprise; Marcus Wells, Joseph; Ramon Navarro, Chiloquin; Travis Bellamy, Heppner; Roger Manley, Nyssa; Joe Osborn, Enterprise; Bill Lewis, Cascade Christian; Travis Buller, Lost River; Jake Wagner, Gold Beach; Bruno Ybarra, Umatilla; Shane Byers, Wallowa; Ray Thomas, Dufur; Brad Burright, Ione; Riley Martin, Powder Valley; Lance Lindell, Dufur; Justin Officer, Gran Union; Ian Brink, Sisters; Mark Johnson, Vale; Greg Goodenough, Baker; John Pope, Illinois Valley; Nick Keith, Pleasant Hill; Casey Fenwick, La Grande; Joseph Waite, La Grande; Cullen Whisenhunt, Stayton; Eric Rohde, Marist; Ricky Turner, Riverside; Brooks Warrington, Ontario; Jared Nelson, North Marion; Josh Brandt, Central.

WEST ROSTER

Zach Krahmer, St. Paul; Joe Ward, Alsea; J.J. Puckett, North Lake; Frank Adamer, Powers; David Baily, Harrisburg; Mike Konidakis, Warrenton; C.J. Oakley, Kennedy; Clint Groom, Amity; Uni Prenevost, Oakridge; Ryan Hernandez, Portland Christian; Brian Hostetler, Santiam Christian; Philip Hausley, Amity; Dan Pownall, Dayton; Casey Lulay, Regis; Jamie Ortiz, Scio; Brandon Holden, Central Linn; Chad Harrington, Reedsport; Kelly Phelps, Taft; Eliot Vinzant, Scappoose; Jim Winkler, Sherwood; David Chesterman, Brookings Harbor; Jordan Stone, Siuslaw; Brandon Roosevelt, Wilsonville; Garret Parks, Seaside; Kevin Boss, Philomath; Wyatt Arnall, Scappoose; Andy Warren, Estacada; Josh Coxen, Toledo; Nathan White, Clatskanie; Colby Jones, Newport.

WEST ALTERNATES

Jacob Eickler, Perrydale; Gary Williamson, Elkton; Nick Rodgers, Butte Falls; Tommy Blanton, Powers; Tyson Jarvi, Clatksanie; Matt Kehl, Tillamook; Devin Smith, LaSalle; Julian Helgerson, Scappoose; Kyle Bachmeir, Douglas; Jason Stevenson, South Umpqua; Luke Roman, Astoria; Tristan Baker, Scappoose; R.J. Buckles, Coquille; Phil Lilystrand, Tillamook; Christopher Eltagend, LaSalle; Abe Ewing, Banks; Tyler Noble, Scappoose; Mike Rice, Rainier; Heath Fernando, Amity; Tim Clark, Corbett; Jeremy Schurchard, Salem Academy; Brandon Bodine, Jefferson; Roger Thorenson, Colton; Sam Young, Salem Academy; Kelly Jones, Neah-Kah-Nie; Josh Hollaway, Warrenton; Jason Miley, Regis; Conrad Dimmitt, Nestucca; Travis Cornwell, Willamina.