LA GRANDE SWIM CLUB WINS INVITE

June 23, 2002 11:00 pm

La Grande Swim Club dominated its invitational for the second straight year at Veterans Memorial Pool this weekend.

It totaled 223 points more than runnerup Hi-Desert Swim Team, which had 1,231 points.

La Grande outscored nine teams last year with 908.5 points. The next closest team was Pendleton with 515.5.

In this invitational, there were four individual records, one equaled relay mark, another shattered relay mark. The 45-member club improved its times by 72 percent in the nine-team invitational.

The boys 8-and-under freestyle A relay tied a 1995 mark (1 minute, 36.37 seconds), and the boys 15-18 200 freestyle A relay team broke a 1994 record (1:49.74) with a new time of 1:41.87.

Soren Madsen holds the new boys 9-10 100 freestyle (1:05.53) record. Samantha Hibbert did the same in the girls 13-14 100 backstroke (1:10.66). Matthew Hibbert has record times in the boys 15-18 200 backstroke (2:04.75) and boys 15-18 100 backstroke (56.46).

LGSC member Jenny Villani competed in seven events in the girls 15-18 division.

Villani said she felt most confident about the 50 and 200 freestyle.

"I like the strokes the best," she said before the finals on Sunday. "They're my favorite events."

Villani came in fifth in both events. Even though she did not win this weekend, she will continue to enjoy swimming.

"I just love being in the water and having anything to do with it, basically," she said.

La Grande Invitational Swim Meet

Saturday and Sunday

at Veterans Memorial Pool

Team scores — La Grande Swim Club 1,454; Hi-Desert Swim Team 1,231; Pendleton Swim Association 859; Baker Swim Team 541; Shock Wave Swim Team 374; The Dalles Swim Team 352; Hood River Swim Team 326; John Day Swim Team 195; Milton-Freewater Tiger Sharks 4.

Boys

8 and under

50-yard backstroke — 1. Matthew Cook, 48.62; 2. Logan Lankford, 49.84; 3. Seth Madsen, 51.65; 7, Kai Hattan, 1:28.37.

100 individual medley — 1. Cook, 1:51.70.

25 breaststroke — 2. Cook, 29.16; 3. Madsen, 29.37.

50 freestyle — 1. Cook, 37.34; 2. Madsen, 38.55; 3. Lankford, 44.93; 8. Hattan, 1:19.40.

25 butterfly — 1. Cook, 23.90; 2. Madsen, 24.66; 3. Lankford, 27.80.

50 butterfly — 1. Cook, 54.37; 2. Madsen, 57.59.

100 freestyle relay — 1. La Grande, 1:36.37.

25 freestyle — 1. Cook, 17.22; 2. Madsen, 17.53; 3. Lankford, 20.37; 7. Hattan, 28.28.

50 breaststroke — 1. Madsen, 1:02.06.

25 backstroke — 1. Madsen, 23.12; 2. Lankford, 24.53; 7. Hattan, 36.81.

100 freestyle — 1. Cook, 1:34.68; 2. Lankford, 1:41.21.

9-10

100 individual medley — 1. Soren Madsen, 1:19.21; 2. Christopher Gillies, 1:32.88.

100 backstroke — 1. Madsen, 1:18.25; 2. Colby Lankford, 1:48.06.

50 breaststroke — 1.Gillies, 42.82; 2. Madsen, 43.31.

100 freestyle — 1. Madsen, 1:05.53; 2. Gillies, 1:17.43; 4. Chevy Doud, 1:26.50.

50 butterfly — 1. Madsen, 37.68; 3. Doud 1:01.15.

200 freestyle relay — 1. La Grande, 2:32.87.

50 freestyle — 1. Madsen, 31.03; 2. Gillies, 33.47; 9. Lankford, 45.34; 12. Michael Strommer, 54.43.

100 butterfly — 1. Madsen, 1:26.75.

100 breaststroke — 1. Gillies, 1:39.03.

50 backstroke — 1.Gillies, 42.53; 3. Doud, 46.62; 4. Lankford, 49.06; 12. Strommer, 1:02.28.

10 and under

200 freestyle — 1. Soren Madsen, 2:28.59.

11-12

50 breaststroke — 3. Zachary Gray, 44.97; 9. Brandon Taylor, 53.84.

100 freestyle — 3. Taylor, 1:13.18; 5. Gray, 1:17.49.

50 butterfly — 2. Austen Randolph, 36.00; 4. Taylor, 41.09.

50 freestyle — 3. Taylor, 32.72; 6. Gray, 35.00.

100 butterfly — 2. Taylor, 1:33.26.

100 breaststroke — 1. Randolph, 1:30.62; 3. Gray, 1:41.06.

50 backstroke — 2. Randolph, 37.18; 4. Gray, 38.71; 7. Taylor, 41.91.

200 individual medley — 1. Randolph, 2:58.75.

13-14

200 individual medley — 4. Thomas Esser, 3:00.15.

100 freestyle — 7. Esser, 1:13.59.

100 breaststroke — 3. Esser, 1:25.84.

200 breaststroke — 2. Esser, 2:58.90.

15-18

500 freestyle — 1. Matthew Hibbert, 6:20.21; 2. Michael Esser, 6:40.56.

200 individual medley — 1. Hibbert, 2:10.90; 2. Esser, 2:21.53; 3. Owen Kenton, 2:23.81; 5. Dylan Botham, 2:27.68.

200 backstroke — 1. Hibbert, 2:04.75; 3, Esser, 2:25.93.

100 breaststroke — 1. Esser, 1:08.50; 3. Hibbert, 1:10.75; 4. Botham, 1:11.62.

100 freestyle — 1. Hibbert, 51.28; 4. Esser, 55.94; 5. Botham, 56.40.

200 freestyle relay — 1. La Grande, 1:41.87.

50 freestyle — 1. Hibbert, 23.51; 3. Botham, 25.12; 5. Kenton, 25.87.

100 butterfly — 1. Hibbert, 59.18.

200 breaststroke — 1. Esser, 2:30.73; 2. Botham, 2:35.84; 3. Kenton, 2:51.06.

100 backstroke — 1. Hibbert, 56.46; 4. Esser, 1:09.12.

200 freestyle — 1. Esser, 2:07.93; 2. Kenton, 2:08.20.

Girls

8 and under

100 individual medley — 1. Logan Gomez, 1:54.45.

50 backstroke — 2. Gomez, 50.25; 6, Jordyn Roberts, 58.09; 11. Josie Sams, 1:03.81; 12. Arleth Taylor, 1:10.43.

25 breaststroke — 2. Gomez, 28.62; 5. Roberts, 36.31; 7. Chantelle Brown, 41.06.

50 freestyle — 4. Gomez, 45.59; 9. Roberts, 53.62; 12. C. Brown, 1:06.40; 13. Mariah Brown, 1:24.34.

25 butterfly — 3. Gomez, 27.29; 7. C. Brown, 35.09.

100 medley relay — 1. La Grande (C. Brown, Roberts, Gomez, M. Brown), 2:13.51.

100 freestyle relay — 1. La Grande A, 2:00.12; 3. La Grande B, 2:33.46.

25 freestyle — 8. Roberts, 24.09; 9. C. Brown, 24.77; 12. Katie Davis, 36.53; 13. M. Brown, 40.68; 14. Taylor Arleth, 43.15; 15. Georgia Cook, 47.15.

50 butterfly — 2. Gomez, 1:06.73.

50 breaststroke — 1. Gomez, 1:00.77.

25 backstroke — 3. Gomez, 23.84; 6. Roberts, 26.50; 10. Sams, 29.94; 11. Arleth, 32.34; 12. C. Brown, 32.65; 13. Davis, 38.70; 15. M. Brown, 41.90.

9-10

100 individual medley — 3. Shelby Miller, 1:41.47; 8. Emily Cook, 1:51.40.

200 freestyle relay — 2. La Grande, 2:50.59.

50 backstroke — 1. Cook, 44.36; 5. Miller, 48.34.

100 freestyle — 3. Miller, 1:23.50; 4. Cook, 1:26.84; 11. Shelby Arleth, 1:32.73.

50 freestyle — 2. Cook, 37.44; 5. Miller, 39.12; 9. Arleth, 42.00; 15. Marina Hattan, 49.31.

50 breaststroke — 3. Miller, 48.65; 10. Hattan, 58.00; 18, Arleth, 1:08.34.

100 backsroke — 1. Cook, 1:33.12.

10 and under

200 freestyle — 3. Emily Cook, 3:16.70.

11-12

200 individual medley — 6. Lindsey Lankford, 3:30.84.

200 medley relay — 2. La Grande (Jessica Roberts, Tami Gillies, Lankford, Paige Waldrop), 2:46.72.

100 backstroke — 6. Lankford, 1:32.09.

50 breaststroke — 17. Tami Gillies, 50.21; 19. Jessica Roberts, 51.34; 20. Alex Ress, 52.41.

100 freestyle — 14. Roberts, 1:18.43; 15. Paige Waldrop, 1:19.12; 19. Lankford, 1:26.06; 22. Gabriel Rees, 1:38.53.

50 butterfly — 6. Lankford, 43.00; 8. Roberts, 45.15.

200 freestyle relay — 2. La Grande, 2:19.34.

50 freestyle — 6. Roberts, 33.65; 10. Waldrop, 34.97; 14. Lankford, 35.94; 17. Gillies, 36.68; 22. Rees, 44.34; 24. Amanda Sarrett, 44.50.

100 butterfly — 5. Lankford, 1:53.33.

100 breaststroke — 10. Ress, 1:57.68.

50 backstroke — 9. Waldrop, 41.77; 13. Lankford, 42.06; 15. Roberts, 43.28; 18. Gillies, 44.26; 20. Rees, 52.15; 21. Sarrett, 52.43.

13-14

200 individual medley — 2. Samantha Hibbert, 2:42.62; 5. Lindsay Waldrop, 2:51.36; 19. Amber Villani, 3:24.56.

200 backstroke — 1. Hibbert, 2:35.71; 3. Waldrop, 2:43.21; 9, Villani, 3:20.09.

100 breaststroke — 11. Britney Gray, 1:35.56; 17. Villani, 1:39.99.

100 freestyle — 2. Hibbert, 1:04.31; 3. Waldrop, 1:04.75; 17. Gray, 1:12.12; 26. Villani, 1:21.24.

100 butterfly — 7. Villani, 2:02.04.

200 medley relay — 1. La Grande (Hibbert, Gray, Valerie Butler, Waldrop), 2:16.86.

200 freestyle relay — 2. La Grande, 2:05.75.

50 freestyle — 3. Hibbert, 29.45; 5. Waldrop, 29.71; 14. Gray, 32.34; 23. Villani, 35.93; 28. Mae Lee Morris, 39.53.

200 breaststroke — 4. Gray, 3:24.12.

100 backstroke — 1. Hibbert, 1:10.66; 3. Waldrop, 1:17.74; 15. Villani, 1:33.28.

15-18

200 individual medley — 2. Mandy Randolph, 2:35.37.

100 breaststroke — 3. Jenny Villani, 1:35.28.

100 freestyle — 1. Esser, 1:02.50; 6. Villani, 1:07.44.

100 butterfly — 2. Esser, 1:13.53; 6. Villani, 1:29.68.

200 butterfly — 2. Esser, 2:48.15.

50 freestyle — 1. Randolph, 27.42; 2. Esser, 28.65; 5. Villani, 30.40.

100 backstroke — 2. Villani, 1:19.73.

200 backstroke — 2. Villani, 2:57.90.

200 freestyle — 1. Esser, 2:16.84; 5. Villani, 2:30.46.

500 freestyle — 2. Esser, 6:18.40.