LGSC IMPROVES TIMES IN PENDELTON

July 08, 2002 11:00 pm
SPLISH, SPLASH: Matt Hibbert, seen competing at the La Grande Swim Invitational in June, swam in the Pendleton Invitational this weekend. Mariah Brown (Observer photos/RAENELLE KWOCK).
SPLISH, SPLASH: Matt Hibbert, seen competing at the La Grande Swim Invitational in June, swam in the Pendleton Invitational this weekend. Mariah Brown (Observer photos/RAENELLE KWOCK).

PENDLETON — An improvment in times for the La Grande Swim Club was evident at an invite held here this weekend.

The swimmers held a 61 percent best time average for the weekend, with the following swimmers having personal bests in all of their swims: Shelby Arleth, Chantelle Brown, Mariah Brown, Georgia Cook, Logan Gomez, Shelby Miller, Alex Rees, Gabby Rees, Jessica Roberts, Jordyn Roberts, Jordyn Roberts, Josie Sams and Brandon Taylor.

La Grande finished fifth overall.

Five members of the club will be heading to the 10 and under state championships this weekend in Albany. The members heading to Albany are Emily Cook, Matt Cook, Soren Madsen, Seth Madsen and Chris Gillies.

Pendleton Invitational

La Grande Swim Club results

Saturday and Sunday

Boys

8 and under

50-meter backstroke — 1. Seth Madsen, 54.41; 3. Matthew Cook, 55.68.

50 freestyle — 1. Cook, 40.96; 3. Madsen, 46.59.

50 butterfly — 1. Cook, 56.86; 2. Madsen, 1:01.45.

50 breaststroke — 5. Madsen, 1:07.72; 6. Cook, 1:07.98.

100 freestyle — 1. Cook, 1:31.58.

9-10

50 breaststroke — 8. Soren Madsen, 59.46; 23. Chevy Doud, 1:37.91.

100 freestyle — 2. Madsen, 1:16.29; 10. Doud, 1:34.08.

50 butterfly — 2. Madsen, 40.51; 12. Doud, 1:09.92.

50 freestyle — 1. Madsen, 34.47; 10. Doud, 43.33.

50 backstroke — 2. Madsen, 41.81; 13. Doud, 54.12.

10 and under

100 butterfly — 2. Soren Madsen, 1:31.84.

100 backstroke — 2. Soren Madsen, 1:29.40; 8. Doud, 1:57.72; 9. Cook, 1:58.06.

200 freestyle — 2. Soren Madsen, 2:48.68; 5. Doud, 3:23.42.

200 freestyle relay — 1. La Grande (Cook, Seth Madsen, Doud and Soren Madsen), 2:51.60.

200 medley relay — 1. La Grande ( Doud, Seth Madsen, Soren Madsen and Cook), 3:31.69.

11-12

50 breaststroke — 2. Austen Randolph, 47.19; 7. Zachary Gray, 51.56; 17. Brandon Taylor, 1:03.52.

100 freestyle — 3. Randolph, 1:16.57; 5. Erich Mielke, 1:19.75; 6. Taylor, 1:20.38; 10. Gray, 1:25.51.

50 butterfly — 3. Randolph, 39.63; 5. Mielke, 42.74; 6. Taylor, 43.31.

50 freestyle — 4. Randolph, 34.30; 5. Mielke, 35.66; 7. Taylor, 35.96; 12. Gray, 38.30; 18. Richard Mills, 42.40.

100 breaststroke — 4. Randolph, 1:45.92; 6. Gray, 1:51.66.

100 backstroke — 3. Randolph, 1:29.40; 6. Gray, 1:39.31; 10. Mills, 1:55.69.

50 backstroke — 3. Randolph, 41.77; 6. Gray, 45.16; 7. Taylor, 45.19.

200 individual medley — 3. Randolph, 3:10.21; 6. Mielke, 3:32.00.

200 freestyle — 5. Taylor, 2:56.97.

200 freestyle relay — 2. La Grande (Taylor, Gray, Mielke, Randolph), 2:25.54.

200 medley relay — 1. La Grande (Mielke, Gray, Randolph and Taylor), 2:51.28.

13-14

100 freestyle — 25. Thomas Esser, 1:20.49.

100 breaststroke — 12. Esser, 1:37.34.

200 breaststroke — 8. Esser, 3:29.67.

50 freestyle — 29. Esser, 36.74.

200 freestyle — 22. Esser, 2:57.45.

15 and over

100 freestyle — 8. Matthew Hibbert, 59.52.

100 backstroke — 1. Hibbert, 1:06.89.

400 freestyle — 6. Hibbert, 4:54.16.

200 backstroke — 2. Hibbert, 2:25.19.

50 freestyle — 4. Hibbert, 26.62.

100 butterfly — 5. Hibbert, 1:06.26.

Girls

8 and under

50 backstroke — 5. Logan Gomez, 1:01.33; 12. Jordyn Roberts, 1:09.80; 14. Chantelle Brown, 1:21.33; 15. Josie Sams, 1:23.32; 20. Mariah Brown, 1:48.78.

50 freestyle — 9. Roberts, 58.14; 15. Georgia Cook, 1:38.00.

50 butterfly — 5. Gomez, 1:23.60.

50 breaststroke — 5. Gomez, 1:04.80; 13. Brown, 1:30.06; 14. Roberts, 1:48.19.

100 freestyle — 4. Gomez, 1:51.13.

9-10

50 backstroke — 8. Emily Cook, 50.77; 10. Shelby Miller, 51.63.

100 freestyle — 9. Miller, 1:35.73; 13. Cook, 1:40.07; 15. Shelby Arleth, 1:44.67.

50 freestyle — 10. Cook, 42.07; 11. Arleth, 45.55.

50 breaststroke — 6. Miller, 55.77; 22. Arleth, 1:25.37.

50 butterfly — 8. Cook, 51.90; 14. Arleth, 1:07.77.

10 and under

200 individual medley — 10. Miller, 4:14.02; 14. Gomez, 4:40.98.

100 butterfly — 7. Cook, 2:16.79.

100 backstroke — 7. Cook, 1:53.90; 11. Gomez, 2:16.89.

100 breaststroke — 11. Gomez, 2:18.33; 18. Arleth, 2:40.29.

200 freestyle — 13. Cook, 3:54.79.

200 freestyle relay — 3. La Grande A (Gomez, Roberts, Cook and Arleth), 3:17.14; 5. La Grande B (Josie Sams, Mariah Brown, Georgia Cook, Chantelle Brown), 6:14.72.

200 medley relay — 1. La Grande (Arleth, Gomez, Emily Cook, Roberts), 4:04.02.

11-12

100 backstroke — 13. Jessica Roberts, 1:44.88; 16. Gabriel Rees, 2:16.81.

50 breaststroke — 14. Alex Rees, 54.46; 19. Roberts, 57.56; 26. Rees, 1:02.20.

50 freestyle — 15. Roberts, 38.93; 25. Rees, 45.75.

100 breaststroke — 16. Rees, 2:16.38.

50 backstroke — 20. Roberts, 49.96; 34. Rees, 1:12.22.

13-14

200 individual medley — 14. Valerie Butler, 3:08.81; 31. Amber Villani, 3:44.56.

200 backstroke — 13. Samantha Hibbert, 2:59.50; 26. Villani, 3:36.39.

100 breaststroke — 8. Robyn Mills, 1:36.17; 10. Butler, 1:36.84; 29. Villani, 1:53.69; 32. Britney Gray, 1:55.11.

100 freestyle — 27. Hibbert, 1:17.06; 33. Mills, 1:21.90; 36. Gray, 1:22.94; 52. Villani, 1:34.14.

100 butterfly — 14. Butler, 1:27.16; 29. Villani, 2:15.08.

200 medley relay — 5. La Grande (Hibbert, Mills, Butler and Gray), 2:36.57.

200 freestyle relay — 8. La Grande (Butler, Villani, Gray and Hibbert), 2:31.18.

50 freestyle — 19. Hibbert, 33.70; 23. Butler, 34.13; 33. Mills, 35.35; 41. Gray, 37.56; 48. Villani, 39.31.

200 breaststroke — 8. Butler, 3:25.25; 11. Mills, 3:32.58; 19. Gray, 4:00.38.

100 backstroke — 11. Hibbert, 1:23.95; 13. Butler, 1:28.77; 29. Villani, 1:38.92; 37. Mills, 1:50.28.

200 freestyle — 36. Mills, 3:12.08.

15 and over

100 freestyle — 28. Elizabeth Esser, 1:10.91; 31. Jenny Villani, 1:14.46; 34. Megan Dickison, 1:17.30.

100 backstroke — 21. Villani, 1:30.96.

100 breaststroke — 23. Villani, 1:46.51.

200 butterfly — 7. Esser, 3:19.92.

400 freestyle — 20. Esser, 5:42.83; 24. Dickison, 6:10.03.

200 backstroke — 17. Villani, 3:23.17.

50 freestyle — 22. Esser, 32.83; 30. Villani, 35.18; 31. Dickison, 35.28.

100 butterfly — 18. Esser, 1:28.59; 21. Villani, 1:44.29.

200 freestyle — 21. Esser, 2:37.27; 31. Dickison, 2:52.15; 33. Villani, 2:55.63.