LOCAL TRACK BESTS

June 02, 2003 12:00 am

Local track bests, 2003

(As of May 31)

Boys

100-meter run

Kyle Puckett, La Grande, 11.48

Corey Otten, Joseph, 11.7

200-meter run

Corey Otten, Joseph, 23.26

Kyle Puckett, La Grande, 23.36

400-meter run

Kyle Puckett, La Grande, 51.59

800-meter run

Nick Johnson, Wallowa, 2:03.69

1,500-meter run

Michael Swart, Enterprise, 4:15.19

3,000-meter run

Austin Himes, Enterprise, 9:44.30

110-meter hurdles

Chris Jones, La Grande, 16.34

300-meter hurdles

Colin Culbreth, Imbler, 41.29

4 x 100 relay

Joseph, 45.8

4 x 400 relay

Joseph, 3:31.08

Discus

Mike Marks, Joseph, 142-7

Todd Baxter, Powder Valley, 141-10

(1st in state, 1A)

Shot put

Todd Baxter, Powder Valley, 47-5 1/4

(1st in state, 1A)

Javelin

Skyler MacDonald, La Grande, 202-7

(1st in state, 3A)

(3A state meet record)

High jump

Cole Lathrop, Joseph, 6-5

(Best height in state, 2A)

Triple jump

Rick Anderson, La Grande, 42-3 1/2

Josh Hamill, Elgin, 42-0

Long jump

Randy Spaur, Wallowa, 20-9

(2nd in state, 1A)

Pole Vault

Eric Butterfield, Joseph, 13-6

(3rd in state 2A)

Girls

100-meter run

Licia Miller, Joseph, 12.66

200-meter run

Licia Miller, Joseph, 26.87

(1st in state, 2A)

400-meter run

Licia Miller, Joseph, 59.543

Amber Looslie, Elgin, 59.64

800-meter run

Amber Looslie, Elgin, 2:18.57

(Best time in state, 2A)

1,500-meter run

Hayley Oveson, Wallowa, 4:56.55

(1st in state, 1A)

(1A state meet record)

3,000-meter run

Hayley Oveson, Wallowa, 10:46.89

(1st in state, 1A)

(1A state meet record)

100-meter hurdles

Amy Clerget, Imbler, 17.046

Amanda Timm, La Grande, 17.22

300-meter hurdles

Amy Clerget, Imbler, 47.44

(3rd in state)

Javelin

Tiffany Rasmussen, Imbler, 139-11 1/2

(1st in state, 2A)

Shot put

Sarah Bomberger, Wallowa, 36-1 1/2

Discus

Kelcie Robinson, Cove, 124-9

(Best in state, 1A)

Sarah Bomberger, Wallowa, 124-5

(2nd best in state, 1A)

High jump

Kristin Brogdon, La Grande 5-7 1/4

(2nd best in state, all classes)

Maya Waldron, Enterprise, 5-5

(1st in state, 2A)

Long jump

Lisa Scheele, Cove, 16-6 1/2

(1st in state 1A)

Pole vault

Licia Miller, Joseph, 10-0

(1st in state 1A)

Triple jump

Lisa Scheele, Cove, 36-3 1/2

(First in state, 1A)

4 x 100 relay

La Grande, 51.59

4 x 400 relay

Joseph, 4:13.33

Imbler, 4:15.55

Wallowa, 4:16.85

(1st in state, 1A)