LOCAL SCOREBOARD DEC. 18

Written by Observer staff December 18, 2012 11:38 am

La Grande High Swim Invitational, Saturday Dec. 15, Veterans Memorial Pool

Results... 


Event 1  Women 200 Yard Medley Relay Varsity
==============================================
School                                               Seed     Finals Points 
==============================================
1 La Grande High School  'A'                        2:03.90    2:05.99   14  
1) Becca Haynes JR                 2) Abbey Felley FR                
3) Hannah Roberts FR               4) Shelby Baker SO                
31.07     1:07.32 (36.25)     1:39.13 (31.81)     2:05.99 (26.86)
2 Pendleton High School Swimming-OR  'A'            2:12.33    2:10.02   10  
1) Courtney Comrie SO              2) Ginny Kerns JR                 
3) Estany Campbell SR              4) Destinee Dennis JR             
31.30     1:08.71 (37.41)     1:42.17 (33.46)     2:10.02 (27.85)
3 Baker High School  'A'                            2:09.80    2:13.14    8  
1) Jasmine Fillebrown 12           2) Makenna Bachman 09             
3) Taylor Ellis 12                 4) Courtney Raley 12              
35.59     1:14.81 (39.22)     1:46.82 (32.01)     2:13.14 (26.32)
4 La Grande High School  'B'                             NT    2:17.22    6  
1) Georgia Cook SO                 2) Moriah Brown JR                
3) Amber Mullarkey SR              4) Kenzie O'Rourke JR             
38.60     1:16.04 (37.44)     1:47.52 (31.48)     2:17.22 (29.70)
5 Pendleton High School Swimming-OR  'B'            2:35.47    2:22.02    4  
1) Jennifer Hoolehan FR            2) Hayley Lemens JR               
3) Paisley Schulze JR              4) Virginia Conner SO             
37.19     1:13.03 (35.84)     1:51.76 (38.73)     2:22.02 (30.26)
6 Hermiston High School  'A'                        2:22.93    2:35.74    2  
1) Hannah Christensen              2) Lyndsee Anderson               
3) Sofia Gispert - Tello           4) Andrea Gispert - Tello         
42.70     1:21.14 (38.44)     2:02.64 (41.50)     2:35.74 (33.10)
7 Baker High School  'B'                                 NT    2:36.36  
1) Katie Raley 10                  2) Amelia Wentz 10                
3) Rebekah Rushton 10              4) Kristen Hill 12                
35.16     1:26.64 (51.48)     1:59.84 (33.20)     2:36.36 (36.52)
8 Pendleton High School Swimming-OR  'C'                 NT   x2:48.18  
1) Jennifer Schulze FR             2) Jennifer McDougall FR          
3) Emily Brunette FR               4) Kyana Towli FR                 
42.50     1:37.44 (54.94)     2:17.04 (39.60)     2:48.18 (31.14)
-- The Dalles Wahtonka High Schoo-OR  'A'            2:04.44         DQ  
1) Brianna Staavas 10              2) Allie Wood 10                  
3) Audrey Miller 12                4) Avery Cardosi 09               
34.36     1:13.57 (39.21)     1:45.35 (31.78)          DQ (28.96)
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay Varsity
================================================
School                                               Seed     Finals Points 
=================================================
1 Pendleton High School Swimming-OR  'A'            1:49.56    1:48.38   14  
1) Nate Rickman SO                 2) Nick Jennings JR               
3) Evan O'Grady JR                 4) Jacob Rickman SR               
29.22       59.50 (30.28)     1:26.16 (26.66)     1:48.38 (22.22)
2 La Grande High School  'A'                        1:49.78    1:55.92   10  
1) Keegan Dutto FR                 2) Josh Ebel FR                   
3) Bryce Ebel FR                   4) Dean Ricker FR                 
31.36     1:01.70 (30.34)     1:26.81 (25.11)     1:55.92 (29.11)
3 Baker High School  'A'                            1:59.55    2:02.49    8  
1) Silas Moe 12                    2) Isaac Mansuetti 12             
3) Charles Fillebrown 09           4) Lance Dunn 11                  
34.14     1:08.04 (33.90)     1:36.35 (28.31)     2:02.49 (26.14)
4 The Dalles Wahtonka High Schoo-OR  'A'            1:50.30    2:07.45    6  
1) Christian Benson 11             2) Caleb Weiss 12                 
3) Ming Ou 11                      4) William McClennan 12           
32.81     1:14.21 (41.40)     1:41.16 (26.95)     2:07.45 (26.29)
-- Hermiston High School  'A'                        1:55.87         DQ  
1) Thomas Hamblin                  2) Jacob Snell                    
3) Dallin McKinney                 4) Dylan Hodges                   
32.36     1:11.37 (39.01)     1:41.42 (30.05)          DQ (33.03)
Event 3  Women 200 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Abbey Felley              FR LHS                  2:13.05    2:13.38    7  
31.35     1:05.81 (34.46)     1:40.56 (34.75)     2:13.38 (32.82)
2 Kenzie O'Rourke           JR LHS                  2:16.80    2:19.32    5  
31.83     1:07.43 (35.60)     1:44.08 (36.65)     2:19.32 (35.24)
3 Anna Daggett              12 TDW-OR               2:19.66    2:25.04    4  
33.44     1:09.82 (36.38)     1:47.47 (37.65)     2:25.04 (37.57)
4 Jasmine Fillebrown        12 BHS                  2:27.98    2:25.22    3  
33.81     1:10.20 (36.39)     1:48.14 (37.94)     2:25.22 (37.08)
5 Hayley Lemens             JR PHS-OR               2:31.94    2:27.63    2  
33.82     1:11.75 (37.93)   2:27.63 (1:15.88)                    
6 Georgia Cook              SO LHS                  2:30.19    2:29.24    1  
34.71     1:12.48 (37.77)     1:51.75 (39.27)     2:29.24 (37.49)
7 Mika Hernandez            12 TDW-OR               2:29.07    2:30.05  
34.19     1:11.59 (37.40)     1:50.50 (38.91)     2:30.05 (39.55)
8 Bethany VanCleave         FR PHS-OR                    NT    2:42.46  
33.91     1:14.86 (40.95)     1:58.21 (43.35)     2:42.46 (44.25)
9 Cassie White                 HHS                  2:31.16    2:43.14  
36.77     1:17.78 (41.01)     2:00.93 (43.15)     2:43.14 (42.21)
10 Jenna Ermovick            12 BHS                  3:02.84    3:00.85  
40.65     1:25.78 (45.13)     2:13.34 (47.56)     3:00.85 (47.51)
11 Madelynn Wittemann           HHS                       NT    3:02.05  
37.24     1:24.20 (46.96)     2:14.08 (49.88)     3:02.05 (47.97)
12 Carolin Meissner          JR PHS-OR                    NT    3:16.65  
37.37     1:20.00 (42.63)   2:57.28 (1:37.28)     3:16.65 (19.37)
13 Alexxyss Therwhanger         HHS                  3:19.89    3:17.83  
42.54     1:35.11 (52.57)     2:26.04 (50.93)     3:17.83 (51.79)
-- Jennifer Schulze          FR PHS-OR                    NT   X2:34.43  
33.86     1:12.60 (38.74)     1:54.89 (42.29)     2:34.43 (39.54)
Event 4  Men 200 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Evan O'Grady              JR PHS-OR               2:07.67    1:57.00    7  
25.91       54.47 (28.56)     1:24.99 (30.52)     1:57.00 (32.01)
2 Keegan Dutto              FR LHS                  2:09.10    2:08.55    5  
29.47     1:01.57 (32.10)     1:35.53 (33.96)     2:08.55 (33.02)
3 Max McClennan             09 TDW-OR               2:29.33    2:30.52    4  
32.27     1:10.06 (37.79)     1:51.01 (40.95)     2:30.52 (39.51)
4 Yan Yan                   JR PHS-OR               2:55.13    2:33.63    3  
32.82     1:10.85 (38.03)     1:52.14 (41.29)     2:33.63 (41.49)
5 Dylan Hodges                 HHS                  3:02.52    2:51.10    2  
38.74     1:23.11 (44.37)     2:09.30 (46.19)     2:51.10 (41.80)
6 Zachary McAllister           HHS                       NT    2:51.31    1  
37.97     1:22.54 (44.57)     2:08.27 (45.73)     2:51.31 (43.04)
Event 5  Women 200 Yard IM Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Becca Haynes              JR LHS                  2:19.20    2:24.21    7  
30.91     1:05.77 (34.86)     1:51.14 (45.37)     2:24.21 (33.07)
2 Courtney Comrie           SO PHS-OR               2:30.35    2:31.22    5  
32.80     1:10.22 (37.42)     1:54.94 (44.72)     2:31.22 (36.28)
3 Erin Nelson               11 TDW-OR               2:34.65    2:37.13    4  
35.55     1:13.54 (37.99)     2:01.72 (48.18)     2:37.13 (35.41)
4 Taylor Ellis              12 BHS                  2:44.35    2:43.84    3  
33.70     1:14.29 (40.59)     2:01.99 (47.70)     2:43.84 (41.85)
5 Amber Mullarkey           SR LHS                  2:41.59    2:44.75    2  
34.91     1:16.78 (41.87)     2:06.30 (49.52)     2:44.75 (38.45)
6 Avery Cardosi             09 TDW-OR               2:52.26    2:54.63    1  
37.68     1:20.93 (43.25)     2:12.80 (51.87)     2:54.63 (41.83)
7 Lian Neeley               JR LHS                  2:57.22    3:02.81  
38.81     1:25.72 (46.91)     2:18.20 (52.48)     3:02.81 (44.61)
8 Andrea Gispert - Tello       HHS                  3:25.30    3:09.90  
42.37     1:31.53 (49.16)     2:24.03 (52.50)     3:09.90 (45.87)
9 Kyana Towli               FR PHS-OR                    NT    3:16.58  
43.53     1:29.48 (45.95)   2:34.89 (1:05.41)     3:16.58 (41.69)
10 Hannah Wicklander         SO PHS-OR                    NT    3:39.92  
48.24     1:42.57 (54.33)   2:53.48 (1:10.91)     3:39.92 (46.44)
Event 6  Men 200 Yard IM Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Josh Ebel                 FR LHS                  2:17.26    2:15.12    7  
29.87     1:03.90 (34.03)     1:42.10 (38.20)     2:15.12 (33.02)
2 Layton Kirsch             SO PHS-OR               2:30.20    2:25.21    5  
28.93     1:05.78 (36.85)     1:50.89 (45.11)     2:25.21 (34.32)
3 Nate Rickman              SO PHS-OR               2:36.33    2:25.46    4  
30.19     1:07.39 (37.20)     1:52.73 (45.34)     2:25.46 (32.73)
4 William McClennan         12 TDW-OR               2:28.33    2:33.14    3  
31.55     1:09.94 (38.39)     1:57.70 (47.76)     2:33.14 (35.44)
5 Christian Benson          11 TDW-OR               2:30.72    2:37.37    2  
33.72     1:11.81 (38.09)     2:02.53 (50.72)     2:37.37 (34.84)
6 Isaac Mansuetti           12 BHS                       NT    2:51.84    1  
34.29     1:15.10 (40.81)     2:06.80 (51.70)     2:51.84 (45.04)
Event 7  Women 50 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Shelby Baker              SO LHS                    26.33      26.89    7  
2 Hannah Roberts            FR LHS                    26.28      27.05    5  
3 Courtney Raley            12 BHS                    27.51      27.50    4  
4 Makenna Bachman           09 BHS                    30.05      28.55    3  
5 Destinee Dennis           JR PHS-OR                 27.93      28.64    2  
6 Jasmine Smith             JR LHS                    29.14      28.83    0.5
6 Allie Wood                10 TDW-OR                 28.88      28.83    0.5
8 Brittany McNeil           SO LHS                    31.07     x29.67  
9 Jennifer Hoolehan         FR PHS-OR                    NT      32.08  
10 Emily Wittmann               HHS                    38.05      34.23  
11 Kristen Hill              12 BHS                    36.32      36.12  
12 Hannah Christensen           HHS                    39.83      36.28  
13 Katarina Moser               HHS                    36.94      36.72  
-- Paisley Schulze           JR PHS-OR                 34.90     X31.50  
-- Virginia Conner           SO PHS-OR                    NT     X33.79  
Event 8  Men 50 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Bryce Ebel                FR LHS                    23.95      23.35    7  
2 Jacob Rickman             SR PHS-OR                 23.33      23.36    5  
3 Ming Ou                   11 TDW-OR                 26.45      24.54    4  
4 Nick Jennings             JR PHS-OR                 23.40      24.99    3  
5 Emmit Ambert              JR LHS                    26.05      25.48    2  
6 Lance Dunn                11 BHS                    26.34      26.07    1  
7 Dylan Clemons             FR PHS-OR                 27.23      26.65  
8 Silas Moe                 12 BHS                    26.66      28.19  
9 Dallin McKinney              HHS                    34.46      29.01  
10 Michael Bretsch              HHS                    31.39      29.25  
11 Nick Maszk                12 BHS                    31.21      29.95  
12 Jacob Snell                  HHS                       NT      31.25  
13 Ben Dlala                 12 TDW-OR                 49.78      49.38  
-- Steven Anderson           SR PHS-OR                    NT     X29.15  
Event 9  Women 100 Yard Butterfly Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Mika Hernandez            12 TDW-OR               1:11.09    1:13.11    7  
34.64     1:13.11 (38.47)                                        
2 Amber Mullarkey           SR LHS                  1:12.82    1:16.45    5  
35.06     1:16.45 (41.39)                                        
3 Estany Campbell           SR PHS-OR               1:17.75    1:17.03    4  
35.20     1:17.03 (41.83)                                        
4 Audrey Miller             12 TDW-OR               1:12.67    1:17.18    3  
35.92     1:17.18 (41.26)                                        
5 Paisley Schulze           JR PHS-OR                    NT    1:28.44    2  
36.47     1:28.44 (51.97)                                        
6 Rebekah Rushton           10 BHS                  1:29.77    1:34.35    1  
39.75     1:34.35 (54.60)                                        
7 Sofia Gispert - Tello        HHS                       NT    1:39.69  
44.01     1:39.69 (55.68)                                        
Event 10  Men 100 Yard Butterfly Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Bryce Ebel                FR LHS                    56.19      55.18    7  
55.23           55.18 ( )                                        
2 Evan O'Grady              JR PHS-OR                 59.54    1:02.27    5  
1:02.36         1:02.27 ( )                                        
3 Charles Fillebrown        09 BHS                  1:00.95    1:03.03    4  
1:03.17         1:03.03 ( )                                        
4 Layton Kirsch             SO PHS-OR               1:05.18    1:05.37    3  
1:05.70         1:05.37 ( )                                        
5 William McClennan         12 TDW-OR               1:09.48    1:09.90    2  
1:10.25         1:09.90 ( )                                        
Event 11  Women 100 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Shelby Baker              SO LHS                    57.09      59.44    7  
28.68       59.44 (30.76)                                        
2 Hannah Roberts            FR LHS                    59.48    1:00.56    5  
28.86     1:00.56 (31.70)                                        
3 Destinee Dennis           JR PHS-OR               1:01.42    1:02.54    4  
29.59     1:02.54 (32.95)                                        
4 Makenna Bachman           09 BHS                  1:04.16    1:02.61    3  
30.05     1:02.61 (32.56)                                        
5 Allie Wood                10 TDW-OR               1:03.45    1:03.31    2  
29.90     1:03.31 (33.41)                                        
6 Brianna Staavas           10 TDW-OR               1:06.30    1:04.57    1  
30.95     1:04.57 (33.62)                                        
7 Jasmine Smith             JR LHS                  1:06.28    1:05.59  
31.63     1:05.59 (33.96)                                        
8 Lyndsee Anderson             HHS                  1:09.98    1:05.90  
31.92     1:05.90 (33.98)                                        
9 Brittany McNeil           SO LHS                  1:11.76   x1:07.94  
32.14     1:07.94 (35.80)                                        
10 Jennifer Schulze          FR PHS-OR                    NT    1:08.87  
32.70     1:08.87 (36.17)                                        
11 Georgia Cook              SO LHS                  1:10.23   x1:10.01  
34.47     1:10.01 (35.54)                                        
12 Erin Bodfish              SO LHS                       NT   x1:10.57  
33.82     1:10.57 (36.75)                                        
13 Bethany VanCleave         FR PHS-OR                    NT    1:15.17  
35.37     1:15.17 (39.80)                                        
14 Sofia Gispert - Tello        HHS                  1:17.12    1:20.70  
37.09     1:20.70 (43.61)                                        
15 Katarina Moser               HHS                  1:25.06    1:27.55  
39.94     1:27.55 (47.61)                                        
16 Sarah Shankle             12 BHS                  1:32.94    1:44.53  
47.07     1:44.53 (57.46)                                        
Event 12  Men 100 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Jacob Rickman             SR PHS-OR                 56.57      54.95    7  
26.63       54.95 (28.32)                                        
2 Emmit Ambert              JR LHS                    57.07      56.99    5  
27.21       56.99 (29.78)                                        
3 Thomas Hamblin               HHS                    57.01      58.34    4  
27.75       58.34 (30.59)                                        
4 Dylan Clemons             FR PHS-OR               1:05.66    1:00.53    3  
28.16     1:00.53 (32.37)                                        
5 Dean Ricker               FR LHS                  1:10.72    1:03.81    2  
29.75     1:03.81 (34.06)                                        
6 Michael Bretsch              HHS                  1:14.25    1:06.74    1  
30.09     1:06.74 (36.65)                                        
7 Steven Anderson           SR PHS-OR                    NT    1:12.42  
32.62     1:12.42 (39.80)                                        
8 Zachary McAllister           HHS                  1:28.55    1:22.50  
38.17     1:22.50 (44.33)                                        
Event 13  Women 500 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Erin Nelson               11 TDW-OR               5:47.72    6:12.11    7  
33.23     1:09.32 (36.09)     1:46.44 (37.12)     2:24.26 (37.82)
3:02.89 (38.63)     3:40.91 (38.02)     4:20.35 (39.44)     4:59.13 (38.78)
5:37.03 (37.90)     6:12.11 (35.08)                                        
2 Kenzie O'Rourke           JR LHS                  6:04.39    6:16.14    5  
33.29     1:09.01 (35.72)     1:46.62 (37.61)     2:25.35 (38.73)
3:04.07 (38.72)     3:43.36 (39.29)     4:22.73 (39.37)     5:01.36 (38.63)
5:39.62 (38.26)     6:16.14 (36.52)                                        
3 Ginny Kerns               JR PHS-OR               6:00.49    6:22.40    4  
33.42     1:10.36 (36.94)     1:49.41 (39.05)     2:29.01 (39.60)
3:08.87 (39.86)     3:47.89 (39.02)     4:27.88 (39.99)     5:07.37 (39.49)
5:46.26 (38.89)     6:22.40 (36.14)                                        
4 Moriah Brown              JR LHS                  6:19.78    6:23.15    3  
31.18     1:06.46 (35.28)     1:43.86 (37.40)     2:23.50 (39.64)
3:03.81 (40.31)     3:43.40 (39.59)     4:24.03 (40.63)     5:06.19 (42.16)
5:45.68 (39.49)     6:23.15 (37.47)                                        
5 Anna Daggett              12 TDW-OR               6:07.47    6:26.85    2  
33.73     1:10.96 (37.23)     1:49.81 (38.85)     2:29.41 (39.60)
3:08.75 (39.34)     3:48.92 (40.17)     4:28.85 (39.93)     5:08.99 (40.14)
5:48.78 (39.79)     6:26.85 (38.07)                                        
6 Estany Campbell           SR PHS-OR               6:34.33    6:44.74    1  
34.83     1:12.44 (37.61)     1:52.13 (39.69)     2:32.56 (40.43)
3:14.54 (41.98)     3:56.50 (41.96)     4:39.09 (42.59)     5:21.40 (42.31)
6:03.71 (42.31)     6:44.74 (41.03)                                        
7 Cassie White                 HHS                  6:33.61    7:22.82  
37.59     1:19.85 (42.26)     2:04.25 (44.40)     2:50.31 (46.06)
3:36.12 (45.81)     4:22.00 (45.88)     5:08.27 (46.27)     5:54.30 (46.03)
6:38.96 (44.66)     7:22.82 (43.86)                                        
8 Lauren Thalhofer          11 TDW-OR               6:45.88    7:24.89  
36.16     1:18.79 (42.63)     2:03.98 (45.19)     2:49.29 (45.31)
3:35.14 (45.85)     4:20.37 (45.23)     5:07.21 (46.84)     5:53.12 (45.91)
6:38.95 (45.83)     7:24.89 (45.94)                                        
9 Kyana Towli               FR PHS-OR                    NT    7:29.54  
39.10     1:24.09 (44.99)     2:11.13 (47.04)     2:57.82 (46.69)
3:44.56 (46.74)     4:30.65 (46.09)     5:16.71 (46.06)     6:03.77 (47.06)
6:48.73 (44.96)     7:29.54 (40.81)                                        
10 Jenna Ermovick            12 BHS                  7:53.56    7:59.24  
42.27     1:28.57 (46.30)     2:16.40 (47.83)     3:04.36 (47.96)
3:54.09 (49.73)     4:43.31 (49.22)     5:32.42 (49.11)     6:21.91 (49.49)
7:11.02 (49.11)     7:59.24 (48.22)                                        
Event 14  Men 500 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Keegan Dutto              FR LHS                  5:38.71    5:38.34    7  
29.93     1:03.18 (33.25)     1:37.68 (34.50)     2:12.86 (35.18)
2:47.54 (34.68)     3:21.89 (34.35)     3:56.73 (34.84)     4:31.13 (34.40)
5:05.29 (34.16)     5:38.34 (33.05)                                        
2 Darin Headley             JR PHS-OR               6:18.60    6:29.58    5  
31.53     1:07.71 (36.18)     1:46.32 (38.61)     2:25.68 (39.36)
3:05.83 (40.15)     3:46.49 (40.66)     4:27.77 (41.28)     5:09.39 (41.62)
5:50.53 (41.14)     6:29.58 (39.05)                                        
3 Max McClennan             09 TDW-OR               6:51.60    7:00.51    4  
35.16     1:16.10 (40.94)     1:59.27 (43.17)     2:42.65 (43.38)
3:26.49 (43.84)   4:54.41 (1:27.92)   7:00.51 (2:06.10)                    
4 Caleb Weiss               12 TDW-OR               7:13.23    7:18.66    3  
38.71     1:19.26 (40.55)     2:02.69 (43.43)     2:47.50 (44.81)
3:32.51 (45.01)     4:18.81 (46.30)     5:05.35 (46.54)     5:50.94 (45.59)
6:37.51 (46.57)     7:18.66 (41.15)                                        
Event 15  Women 200 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Baker High School  'A'                            1:53.52    1:53.74   14  
1) Jasmine Fillebrown 12           2) Makenna Bachman 09             
3) Taylor Ellis 12                 4) Courtney Raley 12              
29.21       57.20 (27.99)     1:27.26 (30.06)     1:53.74 (26.48)
2 Pendleton High School Swimming-OR  'A'            1:49.11    1:54.35   10  
1) Destinee Dennis JR              2) Estany Campbell SR             
3) Courtney Comrie SO              4) Ginny Kerns JR                 
28.56       59.39 (30.83)     1:27.72 (28.33)     1:54.35 (26.63)
3 The Dalles Wahtonka High Schoo-OR  'A'            1:49.50    1:56.40    8  
1) Avery Cardosi 09                2) Audrey Miller 12               
3) Allie Wood 10                   4) Erin Nelson 11                 
33.57       59.12 (25.55)     1:27.77 (28.65)     1:56.40 (28.63)
4 The Dalles Wahtonka High Schoo-OR  'B'                 NT    2:05.50    6  
1) Brianna Staavas 10              2) Anna Daggett 12                
3) Lauren Thalhofer 11             4) Mika Hernandez 12              
29.95                             1:36.06 ( )     2:05.50 (29.44)
5 Pendleton High School Swimming-OR  'B'            2:15.47    2:08.62    4  
1) Hayley Lemens JR                2) Jennifer Hoolehan FR           
3) Paisley Schulze JR              4) Carolin Meissner JR            
30.44     1:04.61 (34.17)     1:34.65 (30.04)     2:08.62 (33.97)
6 La Grande High School  'B'                             NT    2:10.11    2  
1) Tessa VanLaarhoeven SO          2) Erin Bodfish SO                
3) Georgia Cook SO                 4) Lian Neeley JR                 
35.38     1:05.80 (30.42)     1:36.73 (30.93)     2:10.11 (33.38)
7 Hermiston High School  'A'                        2:04.76    2:13.37  
1) Andrea Gispert - Tello          2) Sofia Gispert - Tello          
3) Katarina Moser                  4) Lyndsee Anderson               
33.79       50.79 (17.00)     1:05.03 (14.24)   2:13.37 (1:08.34)
8 Baker High School  'B'                                 NT    2:15.39  
1) Kristen Hill 12                 2) Katie Raley 10                 
3) Amelia Wentz 10                 4) Rebekah Rushton 10             
37.16     1:10.74 (33.58)     1:45.42 (34.68)     2:15.39 (29.97)
9 Hermiston High School  'B'                             NT    2:26.37  
1) Hannah Christensen              2) Alexxyss Therwhanger           
3) Emily Wittmann                  4) Kathryn Markwick               
36.53     1:16.28 (39.75)     1:54.07 (37.79)     2:26.37 (32.30)
10 Pendleton High School Swimming-OR  'C'                 NT   x2:27.28  
1) Bethany VanCleave FR            2) Carolanne Blackford JR         
3) Hannah Wicklander SO            4) Virginia Conner SO             
33.78     1:15.45 (41.67)     1:53.45 (38.00)     2:27.28 (33.83)
11 Hermiston High School  'C'                             NT   x2:32.24  
1) Ashley Sherman                  2) Alicia Vogt                    
3) Madelynn Wittemann              4) Yessica Roman                  
47.96     1:23.77 (35.81)     1:58.84 (35.07)     2:32.24 (33.40)
-- La Grande High School  'A'                        1:54.08         DQ  
1) Hannah Roberts FR               2) Jasmine Smith JR               
3) Amber Mullarkey SR              4) Shelby Baker SO                
27.22       55.60 (28.38)     1:25.56 (29.96)          DQ (27.01)
Event 16  Men 200 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Pendleton High School Swimming-OR  'A'            1:44.87    1:35.70   14  
1) Layton Kirsch SO                2) Nick Jennings JR               
3) Evan O'Grady JR                 4) Jacob Rickman SR               
25.15       49.29 (24.14)     1:12.09 (22.80)     1:35.70 (23.61)
2 Baker High School  'A'                            1:45.43    1:46.37   10  
1) Lance Dunn 11                   2) Isaac Mansuetti 12             
3) Silas Moe 12                    4) Charles Fillebrown 09          
26.84       54.09 (27.25)     1:20.69 (26.60)     1:46.37 (25.68)
3 Hermiston High School  'A'                        1:42.29    1:54.29    8  
1) Michael Bretsch                 2) Dallin McKinney                
28.97       57.53 (28.56)     1:28.98 (31.45)     1:54.29 (25.31)
4 Pendleton High School Swimming-OR  'B'            1:51.22    1:55.87    6  
1) Dylan Clemons FR                2) Darin Headley JR               
3) Yan Yan JR                      4) Steven Anderson SR             
28.80       56.69 (27.89)     1:26.79 (30.10)     1:55.87 (29.08)
5 The Dalles Wahtonka High Schoo-OR  'A'            1:37.44    2:09.69    4  
1) Ming Ou 11                      2) William McClennan 12           
3) Ben Dlala 12                    4) Max McClennan 09               
24.64       55.57 (30.93)   2:09.69 (1:14.12)                    
6 Hermiston High School  'B'                             NT    2:32.59    2  
1) Zachary McAllister              2) Dylan Hodges                   
3) Michael Storagee                4) Isaac Mendoza                  
38.88     1:15.06 (36.18)     1:33.07 (18.01)     2:32.59 (59.52)
7 Hermiston High School  'C'                             NT   x2:57.51  
1) Kyel Wilson                     2) Abel Calderon                  
3) Justin Blake                    4) Jose Medina                    
33.46     1:16.75 (43.29)     2:00.12 (43.37)     2:57.51 (57.39)
Event 17  Women 100 Yard Backstroke Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Becca Haynes              JR LHS                  1:03.11    1:05.75    7  
32.32     1:05.75 (33.43)                                        
2 Courtney Comrie           SO PHS-OR               1:06.20    1:07.96    5  
33.49     1:07.96 (34.47)                                        
3 Courtney Raley            12 BHS                  1:13.83    1:14.11    4  
35.50     1:14.11 (38.61)                                        
4 Brianna Staavas           10 TDW-OR               1:12.13    1:14.12    3  
35.62     1:14.12 (38.50)                                        
5 Audrey Miller             12 TDW-OR               1:16.66    1:18.82    2  
38.71     1:18.82 (40.11)                                        
6 Jasmine Fillebrown        12 BHS                  1:19.37    1:19.29    1  
37.91     1:19.29 (41.38)                                        
7 Virginia Conner           SO PHS-OR               1:25.38    1:26.87  
41.66     1:26.87 (45.21)                                        
8 Rebekah Rushton           10 BHS                  1:39.11    1:28.52  
42.47     1:28.52 (46.05)                                        
9 Kathryn Markwick             HHS                       NT    1:29.50  
41.42     1:29.50 (48.08)                                        
10 Hannah Christensen           HHS                  1:42.16    1:32.80  
45.21     1:32.80 (47.59)                                        
11 Hannah Wicklander         SO PHS-OR               1:33.38    1:40.05  
-- Yessica Roman                HHS                       NT         DQ  
46.68          DQ (55.44)                                        
Event 18  Men 100 Yard Backstroke Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Nate Rickman              SO PHS-OR               1:06.33    1:03.92    7  
31.79     1:03.92 (32.13)                                        
2 Charles Fillebrown        09 BHS                  1:05.64    1:05.73    5  
32.73     1:05.73 (33.00)                                        
3 Ming Ou                   11 TDW-OR               1:05.63    1:08.40    4  
32.67     1:08.40 (35.73)                                        
4 Thomas Hamblin               HHS                  1:08.04    1:10.82    3  
34.27     1:10.82 (36.55)                                        
5 Christian Benson          11 TDW-OR               1:08.79    1:11.70    2  
6 Silas Moe                 12 BHS                       NT    1:14.58    1  
7 Tommy Lein                11 BHS                  1:21.71    1:20.14  
39.05     1:20.14 (41.09)                                        
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Abbey Felley              FR LHS                  1:21.60    1:20.18    7  
38.28     1:20.18 (41.90)                                        
2 Hayley Lemens             JR PHS-OR               1:21.23    1:21.29    5  
37.80     1:21.29 (43.49)                                        
3 Moriah Brown              JR LHS                  1:19.22    1:22.12    4  
37.78     1:22.12 (44.34)                                        
4 Ginny Kerns               JR PHS-OR               1:19.89    1:23.83    3  
38.97     1:23.83 (44.86)                                        
5 Taylor Ellis              12 BHS                  1:24.37    1:25.10    2  
39.56     1:25.10 (45.54)                                        
6 Lyndsee Anderson             HHS                  1:27.88    1:28.80    1  
41.44     1:28.80 (47.36)                                        
7 Avery Cardosi             09 TDW-OR               1:29.98    1:30.95  
42.63     1:30.95 (48.32)                                        
8 Erin Bodfish              SO LHS                  1:29.80    1:32.26  
43.60     1:32.26 (48.66)                                        
9 Lian Neeley               JR LHS                  1:34.32   x1:32.68  
43.67     1:32.68 (49.01)                                        
10 Andrea Gispert - Tello       HHS                  1:33.43    1:35.32  
45.37     1:35.32 (49.95)                                        
11 Jennifer Hoolehan         FR PHS-OR                    NT    1:40.39  
46.11     1:40.39 (54.28)                                        
12 Katie Raley               10 BHS                  2:05.71    1:41.01  
48.29     1:41.01 (52.72)                                        
13 Emily Wittmann               HHS                  1:46.70    1:55.31  
48.81   1:55.31 (1:06.50)                                        
14 Lauren Thalhofer          11 TDW-OR               1:50.27    1:59.22  
55.00   1:59.22 (1:04.22)                                        
-- Carolin Meissner          JR PHS-OR                    NT        XDQ  
43.55          DQ (49.92)                                        
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 Nick Jennings             JR PHS-OR               1:06.32    1:07.42    7  
31.52     1:07.42 (35.90)                                        
2 Josh Ebel                 FR LHS                  1:11.11    1:08.81    5  
32.51     1:08.81 (36.30)                                        
3 Darin Headley             JR PHS-OR               1:14.97    1:16.65    4  
35.62     1:16.65 (41.03)                                        
4 Dean Ricker               FR LHS                  1:21.49    1:19.25    3  
37.94     1:19.25 (41.31)                                        
5 Yan Yan                   JR PHS-OR               1:22.82    1:23.30    2  
38.52     1:23.30 (44.78)                                        
6 Isaac Mansuetti           12 BHS                       NT    1:25.64    1  
39.41     1:25.64 (46.23)                                        
7 Jacob Snell                  HHS                       NT    1:30.74  
41.78     1:30.74 (48.96)                                        
8 Caleb Weiss               12 TDW-OR               1:29.46    1:30.99  
43.40     1:30.99 (47.59)                                        
9 Dylan Hodges                 HHS                  1:37.63    1:36.09  
46.32     1:36.09 (49.77)                                        
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 La Grande High School  'A'                        4:00.72    4:14.65   14  
1) Abbey Felley FR                 2) Kenzie O'Rourke JR             
3) Jasmine Smith JR                4) Becca Haynes JR                
30.55   1:02.70 (1:02.70)     1:33.85 (31.15)   2:08.00 (1:05.30)
2:39.28 (31.28)   3:14.12 (1:06.12)     3:42.95 (28.83)   4:14.65 (1:00.53)
2 La Grande High School  'B'                             NT    4:54.81   10  
1) Tessa VanLaarhoeven SO          2) Lian Neeley JR                 
3) Mariel Smith SR                 4) Moriah Brown JR                
37.35   1:26.46 (1:26.46)     2:00.04 (33.58)   2:42.20 (1:15.74)
3:14.76 (32.56)   3:49.71 (1:07.51)     4:19.92 (30.21)   4:54.81 (1:05.10)
3 The Dalles Wahtonka High Schoo-OR  'A'            4:11.10    4:55.48    8  
1) Mika Hernandez 12               2) Anna Daggett 12                
3) Lauren Thalhofer 11             4) Erin Nelson 11                 
32.94   1:09.16 (1:09.16)     1:42.94 (33.78)   2:20.54 (1:11.38)
3:00.44 (39.90)   3:43.85 (1:23.31)     4:16.81 (32.96)   4:55.48 (1:11.63)
4 Pendleton High School Swimming-OR  'A'            4:22.18    5:19.03    6  
1) Bethany VanCleave FR            2) Hannah Wicklander SO           
3) Jennifer Schulze FR             4) Carolin Meissner JR            
34.90   1:14.61 (1:14.61)     1:30.07 (15.46)     1:58.37 (43.76)
2:47.39 (49.02)   3:03.17 (1:04.80)   4:05.73 (1:02.56)   5:19.03 (2:15.86)
5 Hermiston High School  'A'                        4:51.36    5:40.41    4  
1) Alexxyss Therwhanger            2) Emily Wittmann                 
3) Madelynn Wittemann              4) Kathryn Markwick               
43.55   1:43.14 (1:43.14)     2:14.19 (31.05)   3:02.70 (1:19.56)
3:41.19 (38.49)   4:26.21 (1:23.51)     5:02.18 (35.97)   5:40.41 (1:14.20)
6 Pendleton High School Swimming-OR  'B'            4:44.87    5:53.65    2  
1) Kyana Towli FR                  2) Emily Brunette FR              
3) Delaney Paullus JR              4) Hannah Mayr SO                 
36.35   1:14.69 (1:14.69)     1:33.45 (18.76)     1:58.12 (43.43)
2:52.28 (54.16)   3:08.30 (1:10.18)   5:53.65 (2:45.35)                    
7 Pendleton High School Swimming-OR  'C'                 NT   x5:55.34  
1) Eileen Gallegos FR              2) McKinley Rennison JR           
3) Jennifer McDougall FR           4) Carolanne Blackford JR         
38.74   1:29.09 (1:29.09)     2:11.17 (42.08)   3:05.43 (1:36.34)
3:41.75 (36.32)   4:23.63 (1:18.20)     5:06.20 (42.57)   5:55.34 (1:31.71)
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
1 La Grande High School  'A'                        3:39.97    3:47.04   14  
1) Bryce Ebel FR                   2) Emmit Ambert JR                
3) Keegan Dutto FR                 4) Josh Ebel FR                   
24.83       51.27 (51.27)     1:19.21 (27.94)     1:50.06 (58.79)
2:18.79 (28.73)   2:50.61 (1:00.55)     3:17.40 (26.79)     3:47.04 (56.43)
2 Hermiston High School  'A'                        3:59.67    5:17.29   10  
1) Andre Allison                   2) Dylan Hodges                   
3) Zachary McAllister              4) Kyel Wilson                    
4:08.43   4:39.97 (4:39.97)     5:17.29 (37.32)                    
-- Pendleton High School Swimming-OR  'A'            3:36.25         DQ  
1) Nate Rickman SO                 2) Darin Headley JR               
3) Yan Yan JR                      4) Layton Kirsch SO               
27.19       56.73 (56.73)     1:27.28 (30.55)   2:07.60 (1:10.87)
2:39.36 (31.76)   3:17.37 (1:09.77)     3:34.56 (17.19)          DQ (55.50)
Event 103  Women 100 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Kathryn Markwick             HHS                       NT    1:12.89  
34.75     1:12.89 (38.14)                                        
2 Yessica Roman                HHS                       NT    1:17.72  
34.41     1:17.72 (43.31)                                        
3 Delaney Paullus           JR PHS-OR                    NT    1:28.70  
37.53     1:28.70 (51.17)                                        
4 Eileen Gallegos           FR PHS-OR                    NT    1:32.42  
39.63     1:32.42 (52.79)                                        
5 McKinley Rennison         JR PHS-OR                    NT    1:34.00  
42.24     1:34.00 (51.76)                                        
6 Karina Roman                 HHS                       NT    1:34.89  
40.17     1:34.89 (54.72)                                        
7 Ashley Sherman               HHS                  1:53.69   x1:43.51  
46.79     1:43.51 (56.72)                                        
Event 104  Men 100 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Isaac Mendoza                HHS                       NT    1:26.86  
38.81     1:26.86 (48.05)                                        
2 Michael Storagee             HHS                       NT    1:29.29  
43.16     1:29.29 (46.13)                                        
3 Abel Calderon                HHS                       NT    1:34.94  
42.69     1:34.94 (52.25)                                        
4 Jose Medina                  HHS                       NT   x2:11.88  
59.69   2:11.88 (1:12.19)                                        
Event 109  Women 50 Yard Butterfly Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Amelia Wentz              10 BHS                    40.99      39.35  
2 Emily Brunette            FR PHS-OR                    NT      41.04  
3 Sarah Shankle             12 BHS                       NT      46.44  
4 Eileen Gallegos           FR PHS-OR                    NT      52.63  
Event 110  Men 50 Yard Butterfly Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Dallin McKinney              HHS                       NT      30.89  
2 Lance Dunn                11 BHS                    31.75      31.47  
3 Lukas Johnson             FR PHS-OR                    NT      33.79  
Event 111  Women 50 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Jennifer McDougall        FR PHS-OR                    NT      34.48  
2 Tessa VanLaarhoeven       SO LHS                    34.19      35.28  
3 Alicia Vogt                  HHS                       NT      35.96  
4 Delaney Paullus           JR PHS-OR                    NT      37.83  
5 Hannah Mayr               SO PHS-OR                    NT      37.89  
6 Emily Brunette            FR PHS-OR                    NT     x39.70  
7 Alexxyss Therwhanger         HHS                    40.21      40.02  
8 McKinley Rennison         JR PHS-OR                    NT     x40.07  
9 Karina Roman                 HHS                       NT      40.09  
10 Carolanne Blackford       JR PHS-OR                    NT     x40.28  
11 Annie McBee               JR PHS-OR                    NT     x40.52  
12 Stephanie Cruz            JR PHS-OR                    NT     x42.07  
13 Ashley Sherman               HHS                    46.97     x46.04  
14 Alex Velka                JR PHS-OR                    NT     x46.89  
15 Mariel Smith              SR LHS                       NT      48.00  
Event 112  Men 50 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Tommy Lein                11 BHS                    28.39      27.67  
2 Kyel Wilson                  HHS                       NT      31.98  
3 Michael Storagee             HHS                       NT      36.84  
4 Isaac Mendoza                HHS                       NT      37.08  
5 Abel Calderon                HHS                       NT     x40.30  
6 Justin Blake                 HHS                       NT     x40.35  
7 Jose Medina                  HHS                       NT     x55.73  
Event 117  Women 50 Yard Backstroke Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Katie Raley               10 BHS                    34.73      35.73  
2 Tessa VanLaarhoeven       SO LHS                       NT      41.72  
3 Kristen Hill              12 BHS                    46.55      47.13  
4 Hannah Mayr               SO PHS-OR                    NT      50.99  
-- Alicia Vogt                  HHS                       NT         DQ  
-- Mariel Smith              SR LHS                       NT         DQ  
-- Carolanne Blackford       JR PHS-OR                    NT         DQ  
-- Cameron Snook             FR PHS-OR                    NT         DQ  
Event 118  Men 50 Yard Backstroke Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Kyel Wilson                  HHS                       NT      41.02    7  
2 Asa Richerson             FR PHS-OR                    NT      47.00    5  
3 Justin Blake                 HHS                       NT    1:07.26    4  
Event 119  Women 50 Yard Breaststroke Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Madelynn Wittemann           HHS                       NT      45.93  
2 Amelia Wentz              10 BHS                       NT      48.38  
3 Alex Velka                JR PHS-OR                    NT      52.31  
4 Jennifer McDougall        FR PHS-OR                    NT      56.86  
Event 120  Men 50 Yard Breaststroke Junior Varsity
===============================================================================
Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
1 Lukas Johnson             FR PHS-OR                    NT      41.62  
2 Asa Richerson             FR PHS-OR                    NT      50.37  
Women - Varsity - Team Rankings - Through Event 120              
1. La Grande High School             123.5   2. Pendleton High School Swimming       73
3. The Dalles Wahtonka High Schoo     58.5   4. Baker High School                    46
5. Hermiston High School                 7                                             
Men - Varsity - Team Rankings - Through Event 120               
1. Pendleton High School Swimming      104   2. La Grande High School                74
3. The Dalles Wahtonka High Schoo       38   4. Baker High School                    31
4. Hermiston High School                31                                             
Men - Junior Varsity - Team Rankings - Through Event 120            
1. Hermiston High School                11   2. Pendleton High School Swimming        5