Observer staff

During the 2016-2017 academic year, Eastern Oregon University awarded 639 bachelor’s degrees, 107 master’s degrees, five associate degrees and two certificates.

Students graduating with honors earned a cumulative grade point average of 3.5 or above. Specific honors were awarded to graduates with an exceptional institutional GPA. Those who earned GPAs between 3.5 and 3.69 graduated with Cum Laude honors, 3.7 to 3.84 graduated Magna Cum Laude and 3.85 to 4.0 graduated Summa Cum Laude.

The following students from Union and Wallowa counties earned degrees or certificates, listed according to their hometowns:

Union County

Cove: Luke William Bundren, Business Administration; Alannah Marie Jones, PK-12; Rachael Ann Stone, Physical Activity & Health

Elgin: Kaydee Lee Hoogstraten, Early Childhood Education, Magna Cum Laude

Imbler: Danika Rae McIntosh, Multidisciplinary Studies & Elementary Education, Magna Cum Laude; Kristy McKee, Media Arts and Communication

Island City: P.J. Michael Hurd, PK-12; Mindy Joe Lenardson, PK-12; Brittany Marie Smith, Multidisciplinary Studies & Elementary Education; Taylor Renee Willadsen, Early Childhood Education, Cum Laude

La Grande: Kevin Stephen Attila, Master of Business Administration; Morgan Faith Babcock, Business Administration; Sayer David Bartlett, Computer Science, Cum Laude; Kaci Danielle Boylan, Early Childhood
Education; Susan Dolores Brecht, Master of Science in Education; Jasmine Serene Brookshire, Art; Jayce Edward Chandler, Integrative Study-2 EOU Minors; Dominic Lycurgus Clay, History; Kendra Louise Dilts, Physical Activity & Health; Madison Carol Elliott, Multidisciplinary Studies & Elementary Education, Cum Laude; Johnny D. Fulfer, Economics, Cum Laude, and History, Cum Laude; Thad Hohstadt, Business Administration; Tesmond D Hurd, Business Administration; Erik H. Jacobs, Business Administration; Ethan Dale Kellogg, Business Administration; Cody V. Laurence, Physical Activity & Health; Robby Lee Marsh, Business Administration, Cum Laude; Lauren Beth Mills, History, Magna Cum Laude; Taylor Alan Nelson, History; Tonia A. Rea, Liberal Studies/2 EOU Minors; Stacy Lynn Shown, PK-12; Kassie Lynn Stern, Business Administration, Cum Laude; Kimberly Alaine Stratton, Multidisciplinary Studies & Elementary Education, Cum Laude; James E. Tilley, Computer Science/Multimedia Studies; Lindsey D. Willson, Business Administration, Summa Cum Laude; Crystal Ann Wortman, Multidisciplinary Studies

North Powder: Ali Jordan Abrego, Multidisciplinary Studies

Summerville: Kayla Michelle Walker, Physical Activity & Health, Magna Cum Laude

Union: Brian Gregory Blais, Anthropology/Sociology; Amber Elizabeth Fiorito, Multidisciplinary Studies & Elementary Education; Kaley Anna Frank, Liberal Studies; Larne Elaine Sheehy, PK-12

Wallowa County

Enterprise: Tonya Kay Neil, Master of Science in Education; Stephanie Rose Simpson, Mathematics, Summa Cum Laude, and AA/Administrative Management; Cole Robert Warnock, Biology

Joseph: Tyler D. Chrisman, Business Administration

Lostine: Baylee Lynn Shelton, Physical Activity & Health, Summa Cum Laude

18187375